toruń

i

Autor: Archiwum Architektury Budynek służyć ma historykom sztuki i specjalistom w dziedzinie konserwacji. Wyposażono go w klimatyzowane sale oraz szereg specjalistycznych urządzeń, m.in. komory klimatyczne, wyciągi przeciwpyłowe, instalacje odprowadzania odpadów chemicznych i mikrobiologicznych

Centrum Konserwacji w Toruniu

2018-05-30 14:00

Pracownia Studium zaprojektowała nowy budynek Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego stanie przy ul. Sienkiewicza, na tyłach budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Swoją formą nawiązywać ma do zabytkowej siedziby uczelni, ale architekci starali się nadać bryle nowoczesny charakter, wykorzystując w wykończeniu m.in. beton i miedzianą blachę oraz wprowadzając nieregularne rozstawy okien oraz ukośne, wycięte glify w szczytowych elewacjach.

Na dachach o ekspozycji południowej i zachodniej przewidzieli panele fotowoltaiczne, natomiast nad częścią pomieszczeń o ekspozycji północnej i wschodniej – otwarte poddasza, co umożliwiło wprowadzenie dużych okien dachowych, pozwalających na dłuższą penetrację światła dziennego. Powierzchnia użytkowa budynku to 2,2 tys. m2.