Dom łąka. Tu cały dach pokryty jest zielenią. Zieleń to piąta elewacja

2024-06-26 15:08

Kwietna łąka porasta dach domu, który od ulicy jest prawie niewidoczny, a z drugiej strony ma duże przeszklenia otwierające widok na jezioro. Za projekt odpowiada warszawska pracownia 81.waw.pl. Przypominamy materiał z 2018 roku.

Warszawscy architekci z pracowni 81.waw.pl zaprojektowali dom, którego piątą elewację stanowi łąka. Cały dach pokryty jest zielenią, a od strony ulicy równa się z poziomem działki. Teren obniża się w kierunku jeziora, odsłaniając jednocześnie jednokondygnacyjny obiekt zwieńczony dużymi przeszkleniami. Takie ukształtowanie pozwoliło na ukrycie budynku od ulicy. Główne wejście znajduje się pod podcieniem i jest to jedyne przeszklenie od tej strony. Z frontową elewacją kontrastuje tylna część domu, która otwiera się na jezioro. Panoramiczne okno nie tylko pozwala na podziwianie otaczającej dom natury, ale też daje dużo naturalnego światła i optycznie powiększa przestrzeń.

Wnętrze zostało podzielone na dwie strefy. W dziennej zlokalizowana jest kuchnia z jadalnią oraz przestronny salon z wewnętrznym zadaszonym tarasem. W drugiej części domu znajdują się sypialnie z łazienkami. Pod dachem-łąką zostały także ukryte pomieszczenia techniczne i garaż, który ma bezpośrednie połączenie z domem.

- Aby garaż był jak najbardziej funkcjonalny, zastosowaliśmy dwie rampy: jedna służąca do wjazdu, a druga do wyjazdu. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą się obawiać wyjazdu z garażu tyłem pod górę, a poruszanie się samochodem jest płynne i łatwe – mówi Rafał Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.