Architektura MuratorProjektyKamienica świdnicka: nowy projekt wrocławskiej pracowni Q2Studio

Kamienica świdnicka: nowy projekt wrocławskiej pracowni Q2Studio

Wśród zabytkowej zabudowy centrum Świdnicy powstanie nowoczesna kamienica o dynamicznej formie. Budynek ma harmonizować z otoczeniem, a jednocześnie wyróżniać się innowacyjnością i minimalizmem inspirowanym stylem skandynawskim.

Kamienica świdnicka: nowy projekt wrocławskiej pracowni Q2Studio
Kamienica świdnicka, proj. Q2Studio

W centrum Świdnicy – dolnośląskiego miasta, w którym zachował się drugi co do wielkości po Wrocławiu zespół zabytkowej architektury – powstanie nowoczesna kamienica według projektu wrocławskiej pracowni architektonicznej Q2Studio. Głównym założeniem było stworzenie harmonijnego i eleganckiego budynku, który wyróżni się na tle otoczenia, podkreślając swój innowacyjny charakter. Forma ma być dynamiczna, cechująca się minimalizmem, nowoczesnością i wysokim standardem materiałów wykończeniowych. Elewacja kamienicy zostanie pokryta gładkim szkłem, które zapewni komfort termiczny, doświetli przestrzenie biurowe, a także otworzy widok na centrum miasta. Obiekt z jednej strony ma się wpisywać w historyczną zabudowę, a z drugiej – zapewniać poczucie świeżości i lekkości. Mimo że kamienica będzie wykonana we współczesny sposób, chcemy by odnosiła się z szacunkiem do architektury okolicznych budynków – mówią projektanci. Budynek będzie pełnił funkcję mieszkalną, biurową i komercyjną. Wnętrza bazują na jasnej, neutralnej palecie kolorystycznej. Architekci inspirowali się stylem skandynawskim, stawiając przede wszystkim na prostotę, minimalizm oraz przejrzystość przestrzeni. Atrakcyjności projektowi dodaje lokalizacja w ścisłym centrum, w otoczeniu miejskich parków.

Dwie kamienice w Poznaniu Dzięki spójnej i wyrazistej architekturze nowe budynki znakomicie uzupełniają pierzeję, akcentują eksponowany narożnik u zbiegu dwóch ulic, a przede wszystkim porządkują chaotyczną zabudowę pochodzącą z różnych okresów rozwoju miasta – pisze Tomasz Głowacki.
Kamienica Le Palais w Warszawie Realizacja daleka jest od formalizmu i historycznego kamuflażu. Może służyć za modelowe rozwiązanie problemu adaptacji starej tkanki wymagającej wprowadzenia nowej, opłacalnej komercyjnie funkcji.
WWAA: projekt budynku mieszkalnego "Kamienica" w warszawskim Soho Factory W warszawskim Soho Factory powstanie kolejny budynek mieszkalny. Projekt, który powstał w pracowni WWAA, gra z typologią XIX-wiecznej praskiej kamienicy. Ze względu na kształt działki architekci umieścili funkcje dziedzińca w cofniętej i wykończonej cegłą elewacji budynku
Kamienica artystów na warszawskiej Pradze. Pożar i co dalej? W jedną noc na Pradze spłonął fragment warszawskiej kultury i historii.  Między ulicami Inżynierską a Wileńską na warszawskiej Pradze ciągnie się gęsta sieć podwórek i kamienic połączonych ze sobą dachami. Jedną z nich zajmowali artyści. Ich pracownie na trzech piętrach sąsiadowały z Teatrem Remus i popularnym klubem Sen Pszczoły. Kiedy w nocy 30 stycznia w budynku wybuchł pożar w kilka godzin spłonęło wszystko. To czego nie zdławił ogień zniszczyła woda i resztki zerwanego stropu