Małopolskie Centrum Nauki

i

Autor: Archiwum Architektury

Małopolskie Centrum Nauki - wyniki konkursu

2018-02-20 13:55

Zwycięski projekt autorstwa pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci to bryła o charakterystycznym kształcie, która ma zatrzeć granice między nowym ośrodkiem a otaczającym go parkiem kulturowym.

Projekt powstał przy współpracy Dominiki Niewczas, Joanny Pittner, Katarzyny Woszczyny, Tomasza Padło i Małgorzaty Oleśkowskiej. Budynek ma powstać w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego; kształt jego bryły odnosi się do istniejącego dawnego pasa startowego, elementu dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Obiekt o powierzchni ponad 12.500 m2 ma mieścić w sobie przestrzenie wspólne przeznaczone do nauki, pracy i odpoczynku, jak również obszary, gdzie użytkownicy będą mogli realizować swoją kreatywność.

Trójkątny kształt budynku, z dominantą po stronie północnej, będzie płynnie schodziłi w kierunku pasa startowego. Dzięki temu, według autorów projektu dach ma stać się swoistą trybuną, dla której sceną jest pas. Ta przestrzeń będzie tłem dla takich wydarzeń, jak pokazy lotnicze, widowiska plenerowe i eksperymenty naukowe. Dzięki charakterystycznemu kształtowi bryły oraz zagłębieniu budynku w terenie, końcowy projekt ma wpisywać się w istniejący krajobraz oraz zacierać granice między samym MCM a jego otoczeniem.

Przewiduje się, że budynek ma zostać zrealizowany w 2022 r.

Małopolskie Centrum Nauki

i

Autor: Archiwum Architektury