Poidełka w tym roku na ulicach Warszawy

i

Autor: Archiwum Architektury Projekt poidełka

Poidełka w tym roku na ulicach Warszawy [WIDEO]

2018-03-05 17:04

Już niedługo zobaczymy efekty rozstrzygniętego w zeszłym roku konkursu na miejskie źródełka. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie 177 takich obiektów, które mają stanąć w różnych miejscach stolicy.

Zobacz film: Polaków pomysły na miasto

Dostępne dla mieszkańców ujęcia wody pitnej to jedna z propozycji, które pojawiały się najczęściej spośród tych składanych do budżetu partycypacyjnego.  Nowe poidełka mają zostać zamontowane przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy między innymi na placu Zbawiciela, placu Bankowym, pl. Unii Lubelskiej, placu Na Rozdrożu, u zbiegu ul. Dobrej i Tamka, na bulwarze B. Grzymały-Siedleckiego oraz w okolicy Rynku Starego Miasta. Przetarg uwzględnia opcję rozszerzenia zamierzenia o dodatkowe 200 obiektów.

Poidełka w tym roku na ulicach Warszawy

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja ustawienia źródełka przy ul. Świętokrzyskiej

O wybranym przez jury projekcie pracowni Lis-Meldner Design pisaliśmy szerzej w zeszłym roku. Jego forma ma nawiązywać do znajdujących się w korycie Wisły wież filtracyjnych, zaś zielonkawy kolor kielicha - do spatynowanej miedzi, odnoszącej się do elementów architektonicznych stolicy. Zamiarem autorów było stworzenie formy uniwersalnej, która sprawdzi się tak w miejscach zabytkowych, jak i bardziej nowoczesnym otoczeniu. "[To] model źródełka łatwy w montażu oraz gwarantujący bezproblemowe użytkowanie dla warszawiaków, (...) [zaprojektowany] w sposób umożliwiający korzystanie [z niego] zarówno przez dorosłych, dzieci i osoby starsze, jak również osoby z niepełnosprawnościami" - tak o finalnym projekcie budowlanym, stworzonym przez projektantów we współpracy z przedstawicielami miejskich instytucji, mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Poidełka w tym roku na ulicach Warszawy

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja ustawienia źródełka na Placu Zbawiciela