Przebudowa pętli tramwajowej na osiedlu Biskupin

i

Autor: Archiwum Architektury Koncepcja przebudowy pętli tramwajowej na osiedlu Biskupin we Wrocławiu, projekt: Mikołaj Smoleński, współpraca: Florian Boniface, Hanna Skąpska, dzięki uprzejmości sofft.

Przebudowa pętli tramwajowej na osiedlu Biskupin

2017-09-07 15:12

Architekt Mikołaj Smoleński opracował kompleksowy projekt modernizacji zdegradowanej przestrzeni przy pętli tramwajowej na osiedlu Biskupin. Mieszkańcy Wrocławia mogą głosować na tę koncepcję w najnowszej edycji budżetu obywatelskiego.

Wrocławscy architekci coraz częściej realizują pomysły dzięki budżetowi obywatelskiemu. W 2015 roku, za sprawą zwycięskiego projektu zgłoszonego przez aktywistę Roberta Gacka z Akcji Miasto zespół architektów z pracowni menthol architects, sofft oraz no studio przygotował wielofunkcyjną instalację, która stanęła na bulwarze Lecha i Marii Kaczyńskich nad Odrą. To trójwymiarowy napis WRO, funkcjonujący jako ławka i rodzaj informacji wizualnej. Zgodnie z założeniem twórców, forma obiektu, zlokalizowanego na tle mostu Grunwaldzkiego, w naturalny sposób zachęcać będzie do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć, które stanowić mogą swoistą pocztówkę promującą Wrocław.

Do tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego prowadzący pracownię sofft Mikołaj Smoleński zgłosił propozycję przebudowy zaniedbanej pętli tramwajowej przy ul. Olszewskiego na osiedlu Biskupin. Jest to ważne i uczęszczane miejsce łączące przed- i powojenną część dzielnicy. Oprócz pętli znajduje się tam także duży pawilon usługowy z supersamem, małymi sklepami i lokalami gastronomicznymi oraz wiele drobnych punktów handlowych. W chwili obecnej panuje tam jednak zupełny chaos przestrzenny. Projekt zakłada przekształcenie i uporządkowanie otoczenia w taki sposób, aby umożliwić mieszkańcom większą integrację: spotkania w kawiarni, udział w kiermaszach czy niewielkich festynach. Nowy charakter przestrzeni przy pętli mógłby również pomóc wizerunkowo komunikacji miejskiej – tłumaczy Smoleński.

Projekt złożony do budżetu obywatelskiego zakłada wykonanie w pierwszym etapie nowej posadzki placu wraz z uzbrojeniem terenu i małą architekturą. W kolejnym – budowę wielofunkcyjnego pawilonu z zapleczem socjalnym dla motorniczych MPK. Obiekt ten, o powierzchni użytkowej wynoszącej zaledwie ok. 100 m2, miałby stanąć w miejscu istniejącego kiosku, który znajduje się w nienajlepszym stanie technicznym. W pawilonie mogłaby się znaleźć kawiarnia z sanitariatami oraz jeden lub dwa niewielkie sklepy. Koszt wykonania szczegółowego projektu i remontu placu oszacowano na 750 tys. zł. Budowa pawilonu mogłaby pochłonąć ok. 350 tys. zł. Na realizację mieszkańcy Wrocławia mogą głosować od 15 września do 2 października.

Projekt powstał we współpracy z Florianem Boniface’m i Hanną Skąpską. Pracownia sofft zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami dotyczącymi projektowania ukierunkowanego na lokalne społeczności oraz wielofunkcyjne przestrzenie publiczne. Prowadzący biuro Mikołaj Smoleński współtworzy też ch+ architekci.