Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec” buduje apartamentowiec. Skromny, ale efektowny

2022-08-29 15:07

Przy alei Lotników na warszawskim Mokotowie powstanie nowy apartamentowiec. Kameralny obiekt o uskokowej bryle na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Służewiec” zaprojektowało biuro 4am Architekci.

Nazwa obiektuApartamenty Lotników
Adres obiektuWarszawa, al. Lotników 15
Autorzy4am Architekci
Zespół projektowyarchitekci Tomasz Karpiński, Arkadiusz Wróblewski, Zofia Wróblewska, Magdalena Kandyba, Krzysztof Kuczyński, Dominika Cichoń
KonstrukcjaPF-Projekt, Prasalski&Fabisiak
Generalny wykonawcaTotalbud
InwestorSpółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec”
Powierzchnia terenu2632.0 m²
Powierzchnia zabudowy669.0 m²
Powierzchnia użytkowa3778.0 m²
Powierzchnia całkowita5290.0 m²
Data realizacji (koniec)2023

Budynek powstanie w okolicy skrzyżowania alei Lotników i ulicy Modzelewskiego, w sąsiedztwie licznych bloków z wielkiej płyty na warszawskim Mokotowie. W nawiązaniu do architektury pobliskich osiedli zyska uskokową bryłę, co jednocześnie zapewni lepsze doświetlenie mieszkań i większą prywatność. Obiekt pod nazwą Apartamenty Lotników na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Służewiec” zaprojektowała pracownia 4am Architekci. Autorzy skomponowali elewacje na zasadzie kontrastu pełnej, masywnej ściany i otworów o różnych proporcjach. Apartamentowiec będzie mieć przy tym dwie główne, różniące się charakterem fasady – uliczną, od strony alei Lotników, z wąskimi oknami typu portfenetr oraz ogrodową, bardziej otwartą, z rytmem logii i widokiem na zielony dziedziniec. Do ich wykończenia projektanci zaproponowali tynk gruboziarnisty i płytki klinkierowe w układzie pionowym, co stanowi ukłon w stronę typowych elewacji modernistycznych kamienic stolicy.

Cały parter zaakcentowany jest szerokimi witrynami lokali usługowych o łącznej powierzchni 452 m². Ich usytuowanie od ulicy i podwórka ma aktywować przestrzeń dziedzińca między budynkami. W apartamentowcu znajdzie się 35 mieszkań o powierzchni od 39 do 94 m², a pod ziemią parking na 41 miejsc postojowych. Generalnym wykonawcą jest spółka Totalbud, która w ramach kontraktu zrealizuje też kompleksowe zagospodarowanie terenu o powierzchni 3370 m². Oddanie budynku do użytku planowane jest na 2023 rok.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec” buduje apartamentowiec. Skromny, ale efektowny

i

Autor: Archiwum Architektury Apartamenty Lotników w Warszawie, proj. 4am Architekci; il. Wojciech Kowalczyk