Infrastruktura sportowa

Stadion biathlonowy na Kubalonce coraz bliżej realizacji!

2023-10-16 13:29

Na Kubalonce między Istebną i Wisłą powstanie nowoczesny stadion biathlonowy według projektu Pracowni Reżyserii Architektury ARCHIGEUM. Ministerstwo sportu przyznało właśnie środki na realizację inwestycji.

Rozbudowa ośrodka biegowo-biathlonowego na Kubalonce
Autorzy: Pracownia Reżyserii Architektury ARCHIGEUM, Przemek Gawęda, Marcin Sajdak, Dariusz Witucki, Jakub Kajdasz, Michał Kraska
Współpraca: Marek Rychlik, Michał Pluciński
Inwestor: Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku
Powierzchnia użytkowa: 24 644 m²
Kubatura: 124 833 m³
Realizacja: 2024-2027
Koszt inwestycji: 260 892 344 PLN

Ośrodek biegowy na Kubalonce 2.0

Na pograniczu gminy Istebna i miasta Wisła w perspektywie najbliższych lat powstać ma infrastruktura sportowa, która umożliwi całoroczne trenowanie biegów narciarskich oraz biathlonu. Zaplanowano m.in. nowy stadion dla 3700 widzów (trybuny stałe + mobilne) ze specjalnym, podziemnym tunelem, w którym znajdzie się kilometrowej długości trasa oraz strzelnice biathlonowe, a także baza noclegowa na ok. 100 miejsc z zapleczem regeneracyjnym, siłowniami i salami treningowymi. Obiekt pomieści też przestrzeń konferencyjną oraz czterokondygnacyjny, podziemny parking na ok. 240 aut. Program funkcjonalno-użytkowy całego zespołu przygotowała Pracownia Reżyserii Architektury ARCHIGEUM.

Stadion na Kubalonce już w 2027 roku?

Całość inwestycji zaplanowano w taki, aby w jak najmniejszym stopniu ingerowała ona w beskidzki krajobraz – zapewniają autorzy. Dodają, że przed przystąpieniem do opracowania koncepcji odbyli kilka wizyt studyjnych, podczas których analizowali, jak podobne obiekty funkcjonują w innych częściach świata. Istniejący ośrodek biegowo-biathlonowy na Kubalonce nie pozwala na organizację zawodów rangi mistrzowskiej, nie dysponuje też odpowiednimi możliwościami, by prowadzić szkolenia dla dzieci i młodzieży. Po rozbudowie ma to się zmienić. Na początku października ministerstwo sportu przekazało na realizacje inwestycji ponad 260 mln zł. Budowa ma się rozpocząć w 2024 roku, a zakończyć w roku 2027.