Miejskie poidełko dla Warszawy

i

Autor: Archiwum Architektury

Tak będzie wyglądać warszawskie poidełko

2017-05-08 18:46

Kolumna z betonu architektonicznego zwieńczona głowicą w formie walca - warszawskie poidełko nawiązuje do „Grubej Kaśki”, studni infiltracyjnej, która stoi w nurcie Wisły. Za projekt odpowiada pracownia Pauliny Lis-Meldner.

Na konkurs ogłoszony przez miasto wspólnie z Oddziałem Warszawskim SARP i Fundacją Bęc Zmiana wpłynęły 22 prace. Pierwszą nagrodę otrzymał projekt pt. „Warszawskie Kaśki” nadesłany przez pracownię Paulina Lis-Meldner Design Studio (zespół autorski: Paulina Dorota Lis, Marcin Kucharczyk, Krzysztof Meldner, Maciej Meldner).

Pidełko przyjmie formę kolumny z głowicą w kształcie walca. W górnej części znajdzie się misa z wylotem wody służącym do picia wprost ze strumienia. Obudowa głowicy ma być wykonana z blachy miedzianej, pokrytej naturalną zielonkawą patyną lub z malowanej blachy stalowej. Podstawę z betonu architektonicznego będzie wyróżniać charakterystyczna struktura, nawiązująca do warstw ziemi i piachu w dnie rzeki. Poidełko jest przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim, które będą mogły korzystać z ujęcia podjeżdżając z boku.

Miejskie źródełka będą montowane na hydrantach w przestrzeniach publicznych stolicy. Jeszcze w tym roku pierwsze „Kaśki” mają pojawić się w Centrum, na Powiślu i oraz w okolicach Starego Miasta. We wstępnym projekcie wskazano 25 miejsc, m.in. Plac Zbawiciela, pl. Bankowy, pl. Unii Lubelskiej, Plac na Rozdrożu, skrzyżowanie ul. Dobrej i Tamka oraz Bulwar B. Grzymały Siedleckiego.