Węzeł transportowy w Oulu

i

Autor: Archiwum Architektury Źródło: materiały prasowe

Węzeł transportowy w Oulu

2017-02-08 16:55

Pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects w zespole z Arkkitehdit m3 Oy zwyciężyła w konkursie na projekt nowego węzła transportowego w mieście Oulu na zachodzie Finlandii.

Oulu to miasto położone na zachodzie Filnandii, które liczy około 141 tys. mieszkańców. Nowy węzeł transportowy powstanie na obszarze, w którym niska zabudowa dzielnicy Puu-Raksila spotyka się wyższymi budynkami w centrum. Projekt łączy te dwie skale, tworząc jednocześnie fragment zabudowy o nowej, odrębnej tożsamości.

Sercem założenia jest Centrum Podróży składające się z dwóch niejednakowej wielkości hal z dwuspadowymi dachami. Za sprawą dużych przeszklonych powierzchn oraz ukształtowania wnętrza, obiekt kojarzy się z halą targową w Rotterdamie projektu MVRDV. Ściany i sufit wyłożone drewnem kontrastują z zastosowaną na zewnątrz ażurową elewacją z cegły, filtrującą światło ze znajdującego się w większej części hali hotelu.

Towarzyszące nowemu centrum transportowemu zespoły budynków mieszkalnych łączą skalę niedalekich apartamentowców i niewielkich domów. Składają się na nie obiekty o wysokości dochodzącej do 8 pięter, zaprojektowane wokół kameralnych, chronionych przed wiatrem dziedzińców.