Architektura MuratorProjektyWieżowiec w miejscu Kolmeksu

Wieżowiec w miejscu Kolmeksu

Pracownia Grupa 5 Architekci projektuje ponad 100-metrowy wieżowiec na warszawskiej Woli. Budynek planowany jest na działce po biurowcu Kolmex, vis-à-vis Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wieżowiec w miejscu Kolmexu
Budynek wysokościowyul. Grzybowska 80/82
AutorzyGrupa 5 Architekci
Powierzchnia zabudowy1296.0 m²
Powierzchnia całkowita33975.0 m²
Projekt2019
powierzchnia całkowita kondygnacji powtarzalnej:1296 m2
wysokość kondygnacji brutto: 3,7 m
Wysokość architektoniczna:134,30 m

Grupa 5 Architekci poinformowała w mediach społecznościowych, że przygotowuje projekt 27-kondygnacyjnego budynku biurowo-usługowego u zbiegu ul. Grzybowskiej i Towarowej na warszawskiej Woli. Obiekt zastąpić ma siedzibę Kolmeksu z 1992 roku autorstwa Tadeusza Spychały z zespołem, nominowaną w I edycji organizowanego przez naszą redakcję konkursu Życie w Architekturze na najlepszą realizację Warszawy 1989–1995. Nowa koncepcja zakłada realizację wieżowca o wysokości 104 m i powierzchni całkowitej wynoszącej 34 tys. m2. Obiekt zaoferować ma 26 tys. m2 przestrzeni na wynajem.

Apartamenty na wynajem przy Św. Barbary w Warszawie: modernizacja kamienic według Grupy 5 Dwie kamienice stanowiące część modernistycznego zespołu dawnego Urzędu Telekomunikacyjnego zostaną zaadaptowane na apartamentowiec z mieszkaniami na wynajem. Projekt przebudowy opracowało biuro Grupa 5 Architekci.
Akademik BaseCamp / Łódź Program obiektu, niezredukowany do przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym pomaga przemyślana aranżacja – o nowej realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Karolina Tunajek.
Zespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci Na warszawskiej Woli, między rondem ONZ i Daszyńskiego, startuje realizacja kolejnego kompleksu biurowego. Zespół według projektu duńskiej pracowni Arrow Architects oraz polskiej Grupa 5 Architekci zostanie oddany do użytku w  2023 roku.
Akademik na Solcu projektu pracowni Grupa 5 Architekci Rozpoczęła się realizacja prywatnego akademika na warszawskim Solcu. Na potrzeby domu studenckiego zaadaptowany zostanie modernistyczny biurowiec z lat 60. Projekt nowego obiektu opracowało biuro Grupa 5 Architekci.
Modernizacja sanatorium Gurewicza w Otwocku Podwarszawskiemu Otwockowi przywrócono jedną z najbardziej charakterystycznych budowli, a doświadczenia z procesu renowacji mogą posłużyć kolejnym zabytkom unikalnego stylu świdermajer – o realizacji Grupy 5 Architekci pisze Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
Biurowiec Lakeside w Warszawie: nowy projekt pracowni Grupa 5 Architekci Biurowiec Lakeside powstanie nad niewielkim jeziorem na warszawskim Służewcu. Budynek według projektu pracowni Grupa 5 Architekci zastąpi University Business Center I z 1997 roku.