Zespół mieszkaniowy Dawna Poczta w Gdańsku

i

Autor: Archiwum Architektury Zespół mieszkaniowy Dawna Poczta w Gdańsku, proj. Proconcept

Zespół mieszkaniowy Dawna Poczta w Gdańsku

2020-10-05 19:14

Trwa budowa zespołu mieszkaniowego Dawna Poczta w Gdańsku według projektu biura Proconcept. W ramach inwestycji, realizowanej przez spółkę Euro Styl, zmodernizowany i dostosowany do nowej funkcji zostanie zabytkowy budynek pocztowy z 1929 roku.

Dawna Poczta to nazwa inwestycji realizowanej przy ul. Mickiewicza w Gdańsku Wrzeszczu przez spółkę Euro Styl, należącą do Grupy Dom Development. Kilka lat temu firma kupiła tu rozległą działkę z historycznym budynkiem poczty projektu Adolfa Bielefeldta, autora m.in. kościoła Zbawiciela w Sopocie czy siedziby Monopolu Tytoniowego i Rejonowej Kasy Chorych w Gdańsku. Dwukondygnacyjny obiekt z czerwonej cegły, kryty nieistniejącym dziś czterospadowym dachem, powstał w 1929 roku przy ówczesnej ulicy Bärenweg i swoją główną funkcję pełnił do 2005 roku. Teraz stanie się częścią wypełniającego cały kwartał zespołu mieszkaniowego, za którego projekt odpowiada sopocka pracownia Proconcept Marcina Kaniewskiego.

Dawna Poczta w Gdańsku z myślą o osobach z niepełnosprawnościami

W ramach inwestycji obok zabytkowej dawnej poczty powstaną dwa nowe, czteropiętrowe budynki. Przed hałasem dobiegającym z ul. Mickiewicza mieszkania chronić będą efektowne, przeszklone loggie. Historyczny budynek odzyska spadzisty dach, jednak we współczesnej formie stalowo-szklanej konstrukcji. W nowych budynkach znajdą się 92 mieszkania o powierzchni od 25 m² do 108 m² oraz 9 lokali usługowych, a w budynku dawnej poczty pięć dwupoziomowych loftów o powierzchni od 38 m² do 108 m². Przewidziano też komórki lokatorskie i pomieszczenia na jednoślady, a pod całym zespołem parking na 102 samochody. Projekt kompleksu Dawna Poczta został skonsultowany z Fundacją Integracja, która specjalizuje się w dostosowywaniu budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się tu więc m.in. automatycznie otwierane drzwi wejściowe i szerokie przejścia umożliwiające wygodny przejazd wózka inwalidzkiego czy specjalne windy z nawigacją głosową i oznaczeniami w alfabecie Braille'a. Planowany termin zakończenia prac budowlanych to czerwiec 2021 roku. Odbiory mieszkań przez klientów zaplanowano na trzeci kwartał 2021 roku.

Gdzie powstanie zespół Dawna Poczta w Gdańsku?

Dawna Poczta w Gdańsku: wizualizacje