Architektura Śląska

Budynek zaprojektował nadworny królewski architekt. Opera Śląska w Bytomiu błyszczy po modernizacji

2024-09-21 12:00

Budynek oficjalnie otwarto ponad sto lat temu, a Opera Śląska właśnie rozpoczęła w nim swój jubileuszowy, 80. sezon. Zobaczcie, jak wygląda zabytkowy budynek Opery Śląskiej w Bytomiu po zakończonym rok temu wielkim remoncie. Dziś dysponuje jedną z najnowocześniejszych scen operowych w Polsce. W ramach prac obiekt został też rozbudowany, a historyczne elementy odtworzono lub poddano konserwacji.

Spis treści

  1. Modernizacja Opery Śląskiej w Bytomiu
  2. Budynek projektu Böhma z 1901 roku
  3. Najnowocześniejsza scena operowa jest na Śląsku
  4. Zdjęcia wnętrz Opery Śląskiej
Pogad@ne. Zbudowane. Wydanie specjalne: Dom po powodzi

Modernizacja Opery Śląskiej w Bytomiu

Modernizacja Opery Śląskiej w Bytomiu
Autorzy: Studio Quattro
Inwestor: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Generalny wykonawca: Alstal Grupa Budowlana
Powierzchnia użytkowa: 6000 m²
Realizacja: 2023
Koszt inwestycji: 63 000 000 PLN

Budynek projektu Böhma z 1901 roku

Budynek Opery Śląskiej, zrealizowany w 1901 roku według projektu berlińskiego architekta Alberta Böhma (lub Aleksandra, bo różne źródła różnie jego imię podają), poddano ostatnio gruntownemu remontowi. Przebudowano scenę, widownię oraz zascenie. Wyburzono i odbudowano te części gmachu, które były z złym stanie technicznym, a w miejsce stalowego łącznika między Operą i Filharmonią powstał nowy, w konstrukcji żelbetowo-murowej. Prace, według projektu Studia Quattro Hanny Kramarczyk-Leśniak, przeprowadziła firma Atlstal. W ramach inwestycji zrealizowano czterokondygnacyjny, żelbetowy szyb windowy, za pomocą mikropali wzmocniono fundamenty i wykonano termomodernizację całego obiektu. Drewniane stropy oraz dachy wymieniono na stropy gęstożebrowe. Powstał też nowy dach nad magazynem scenicznym. Łączna wartość inwestycji to blisko 63 mln zł. Środki te pochodziły z budżetu województwa śląskiego oraz funduszy unijnych.

Czytaj też:

Monumentalny Szyb Krystyna z szansą na ratunek

Korytarze wiją się kilometrami. Gmach Politechniki Śląskiej

Imponujący powstał, gdy to miasto było jeszcze wsią. Zdjęcia

Najnowocześniejsza scena operowa jest na Śląsku

Po modernizacji Opera Śląska ma jedną z najbardziej zaawansowanych scen w Polsce, o powierzchni blisko 220 m². Dzięki inwestycji orkiestron powiększył się o 32 m². Zainstalowano system wirtualnej akustyki, na którą składają się 64 głośniki. Obrotowa scena, o powierzchni 50 m², może utrzymać aż 110 ton dekoracji. Nad sceną zainstalowano 26 sztankietów, których nośność wynosi... 6,5 tony.

Na widowni oraz w korytarzach foyer odtworzono elementy sztukatorskie oraz złocenia, do których wykorzystano cztery tysiące płatków. Rewitalizacji podlegał także żyrandol, który był zamontowany tuż nad widownią. Prace nad jego odnowieniem trwały półtorej miesiąca, a odnowie podlegało 2715 kryształów. Jak wylicza Atlstal, do pomalowania wszystkich powierzchni wykorzystano blisko pięć tysięcy litrów farby, zainstalowano nowy system przeciwpożarowy, który składa się z 388 czujek, a na podłogach ułożono ponad 700 m2 nowych wykładzin. Remont gmachu Opery Śląskiej w Bytomiu rozpoczął się w styczniu 2022 roku, a zakończył w październiku 2023 roku.

Zdjęcia wnętrz Opery Śląskiej

Listen to "Zbigniew Maćków. Robi się gęsto" on Spreaker.