Architektura MuratorRealizacjeDom JRv2 w Poznaniu

Dom JRv2 w Poznaniu

Od strony ulicy to niepozorny prostopadłościan z modrzewiowych listew. Dopiero od strony ogrodu oczom ukazuje się częściowo zagłębiona w skarpie przestrzeń mieszkalna, otwarta na zieleń sąsiadującego z działką rezerwatu. Projekt powstał w pracowni de.materia.

Dom JRv2 w Poznaniu
Fot. Tom Kurek
Poznań
Autorzyde.materia; Adam Wysocki
Powierzchnia terenu2300.0 m²
Powierzchnia użytkowa wraz z garażem230m²
Data realizacji (koniec)2017
ZdjęciaTom Kurek

Założenia autorskie:

Dom powstał na skraju rezerwatu Żurawiniec w Poznaniu. Od strony zachodniej i południowej działkę otacza mieszany las. Wzdłuż jej frontowej, wschodniej granicy przebiega skarpa, która łagodnie opada w stronę rezerwatu. Takie ukształtowanie terenu zdeterminowało podstawowe założenia projektowe. Część mieszkalna to jednopoziomowa bryła wcinającą się w naturalną górkę, a garaż, dla uniknięcia kłopotliwego zjazdu, powstał na górnej kondygnacji, na dachu budynku. Takie rozwiązanie pozwoliło uzyskać wygodny wjazd samochodów do garażu, a cześć mieszkalną schować od ulicy i otworzyć na słoneczną zachodnią i południową stronę, z widokiem na bujną zieleń rezerwatu.

Układ częściowo podziemnej części mieszkalnej przypomina literę T. Jedno skrzydło zawiera strefę dzienną z salonem, jadalnią i kuchnią, otwarte na zachód; drugie jest ciągiem uporządkowanych pomieszczeń: garderoby, łazienki i sypialni, która wychodzi najdalej w stronę zieleni. Część budynku, która wbija się w skarpę mieści ślepe pomieszczenie techniczne i pokój gościnny. Na skrzyżowaniu dwóch skrzydeł mieści się przestrzeń komunikacji i wejścia głównego. Takie rozmieszczenie funkcji pozwoliło w naturalny sposób odgrodzić się od sąsiada z północnej strony.

W salonie zaprojektowane zostało małe patio, na które wychodzi okno salonu chwytając wschodzące słońce. Ściana patio jest jednocześnie murem oporowym dla skarpy. Konstrukcja garażu jest lekkim szkieletem drewnianym z modrzewiowym wykończeniem elewacji, natomiast cały dół wykonany jest w technologii betonowej. Dach porasta mieszanka rozchodników i ziół. Dom wyposażony jest w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i wydajne ogrzewanie podłogowe z masywną płytą akumulacyjną w postaci betonowej posadzki.

Polska Zagroda: nowoczesne siedlisko według BXBstudio W miejscu pięciu dawnych budynków gospodarczych architekci z BXBstudio zaprojektowali pięć nowych, w typologii nowoczesnej stodoły. Połączone bryły tworzą współczesne siedlisko, które poprzez pomosty i kładkę na piętrze zintegrowano z otaczającą zielenią.
Dom Graniczny w Rybniku według pracowni Toprojekt Dom Graniczny z jednej strony zamyka wnętrza na hałas dobiegający z pobliskiej ulicy, z drugiej otwiera widoki na intymne patio i daleką perspektywę ogrodu. Prezentujemy najnowszą koncepcję pracowni Toprojekt.
Honay House w Dursztynie koło Nowego Targu Na szczycie góry Honaj w polskiej części Spisza stanął niewielki Honay House. Wakacyjny domek z prefabrykatów zaprojektowali architekci z polsko-chińskiego studia JANG.
Dom w parku Cietrzewia w Warszawie W willowej okolicy na warszawskich Włochach stanął nowy dom jednorodzinny według projektu pracowni Kruszewski Architekci. Prosta, powściągliwa bryła kadruje widoki na pobliski park z zespołem malowniczych stawów.
Dom podążający za słońcem. Nowa realizacja biura Inter-Arch Dom w podwarszawskim Józefosławiu miał być pełen światła i pomieścić czteroosobową rodzinę. By zapewnić optymalne nasłonecznienie wnętrz, architekci skomponowali budynek z dwóch brył o nieco odmiennych rzutach.
Dom jednorodzinny The Sunny w Konstancinie The Sunny to kolejny po Kamiennej Rezydencji Steinhaus i Dworku w Lesie + dom jednorodzinny, który Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz realizuje w ścisłym centrum Konstancina.