Trailer 2

i

Autor: Archiwum Architektury

Dom-przyczepa. Prototypowy dom brytyjskiej pracowni Invisible Studio z drewna odpadowego

2018-01-26 18:26

Dom z recyklingu. Wszystko tu jest z drugiej ręki. Prototypowy dom brytyjskiej pracowni Invisible Studio to wykonana z drewna odpadowego struktura - zbudowana tak, aby można ją było łatwo przewozić z miejsca na miejsce. Pierwszy materiał o tym domu opublikowaliśmy w 2018 roku.

Spis treści

  1. Ten domek można legalnie przewieźć jak przyczepę
  2. Architekci o domu jak przyczepa
#MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort

Przede wszystkim interesuje nas praca, która wprowadza zmiany i pokazanie, w jaki sposób lokalne drewno można wykorzystać w innowacyjny sposób w architekturze - podkreślają architekci ze studia, które założył Piers Taylor.

Ten domek można legalnie przewieźć jak przyczepę

Niewielka struktura ma takie gabaryty, aby można było ją legalnie przewieźć jako przyczepę na drodze publicznej. U podstawy wyposażona jest w stalową ramę, do której na czas transportu można zamocować dodatkowe podwozie. Większość materiałów użytych podczas budowy zyskało drugie życie - do izolacji zostały wykorzystany naddatek z innego placu budowy, zaś oświetlenie zapewniają lampy, które nie trafiły do sprzedaży ogólnej ze względu na kosmetyczne wady. Większość drewna pochodzi z recyklingu, natomiast reszta od lokalnych dostawców.  Rama budynku zbudowana jest z prefabrykowanych drewnianych modułów. Ściany zostało wyłożone ponownie wykorzystanymi płytami wiórowymi, natomiast na elewacji zastosowano płyty faliste wzmocnione włóknem szklanym. We wnętrzu, nad otwartą powierzchnią użytkową zostały podwieszone dwie antresole sypialne. W zamierzeniach projektantów realizacja ma pełnić funkcję mieszkalną; możliwa jest jednak jej adaptacja na np. pracownię.

Architekci o domu jak przyczepa

Zewnętrznie przyczepa jest pokryta falistym włóknem szklanym i stalą, a od wewnątrz wyłożona zużytą, ale oczyszczoną warstwą szalunkową. Cała stolarka, łącznie z klatkami schodowymi, wykonana jest z kawałków sklejki. Poręcze wykonano z kawałków niebieskiej liny, pozostałych po innym projekcie (Studio in the Woods). Budynek jest ocieplony, drzwi pochodzą ze kontenera, świetliki dachowe też są z drugiej ręki.

Zespół projektowy:

Piers Taylor, Alan Matthews, Bernard Twist, Simon Schofield, Julian Taylor, Jimmy Symon, John Sowerby.