Nowe mieszkania w Zamościu

Elektrownia Park Residence w Zamościu: penthouse’y z widokiem na renesansową starówkę

2023-11-21 17:06

W bezpośrednim sąsiedztwie renesansowej starówki w Zamościu powstał zespół mieszkalny Elektrownia Park Residence. W ramach inwestycji odrestaurowano zabytkowy budynek miejskiej elektrowni i wzniesiono nowy, według projektu MTA Architekci.

Zespół mieszkalny Elektrownia Park Residence Zamość, ul. Sienkiewicza 22
Autorzy: MTA Architekci
Inwestor: Bartecki Development, BWC Inwestycje
Powierzchnia: 15 000 m²
Realizacja: 2023

Budynek miejskiej elektrowni nad brzegiem Łabuńki w Zamościu wzniesiono w latach 1924-1928. Po wojnie nadał pełnił swoją funkcję, później działały w nim zakłady jajczarsko-drobiarskie, a ostatnio popularny klub muzyczny. Historyczny obiekt zyskał ostatnio kolejne życie. Został przebudowany i rozbudowany, tworząc zespół mieszkalny Elektrownia Park Residence. Projekt na zlecenie firmy Bartecki Development opracowało warszawskie biuro MTA Architekci Mateusza Tańskiego.

Jak tłumaczy architekt, powstawał on na drodze licznych uzgodnień z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Nowa zabudowa została zaprojektowana w taki sposób, aby dopasować się charakterem oraz wysokością do istniejącego zespołu starej elektrowni. Dzięki łagodnemu ugięciu elewacji otwiera widok na zabytkowe Stare Miasto i na sąsiadującą z nim rzekę Łabuńkę – opowiada Tański.

Kompleks oferuje 171 apartamentów o powierzchni od 25 do 96 m². Część zaprojektowano jako dwupoziomowe penthouse’y z dostępem do wspólnego tarasu na dachu, z którego roztacza się wyjątkowy widok na Stare Miasto. Przewidziano też przestrzenie handlowo-usługowe, a także rozległy, największy w Zamościu garaż podziemny o powierzchni 3600 m².

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie