Architektura MuratorRealizacjeFolwark w Chorowicach

Folwark w Chorowicach

Zespół zabudowań dawnego folwarku w podkrakowskiej wsi Chorowice zyskał nowe życie. Za projekt jego odbudowy i rozbudowy odpowiada pracownia Karpiel Steindel.

Folwark w Chorowicach
Fot. Krystian Morawetz

Obiekt położony jest na terenach nieistniejącego już dworu z drugiej połowy XIX w, z pozostałościami zabudowy folwarcznej. Nowi właściciele, zawodowo związani z budownictwem, początkowo rozważali możliwość wykreślenia zachowanych fragmentów z rejestru zabytków. Ostatecznie jednak podjęli decyzję o odtworzeniu znajdujących się w stanie ruiny zabudowań. Kiedy dotarliśmy do dawnych austriackich map oraz archiwalnych zdjęć, a dzięki opowieściom wcześniejszych właścicieli dworu poznaliśmy losy mieszkających w nim ludzi, nie skorzystaliśmy z tej możliwości – mówią interstorzy. Opracowanie projektu odbudowy, rozbudowy oraz renowacji dawnego folwarku powierzono pracowni Karpiel Steindel. Dziś istnieją tu dwa budynki, które zespolono łącznikiem. Funkcje mieszkalne zlokalizowano z odbudowanej, dawnej stajni. Nowe skrzydło oraz łącznik obłożono panelami z cortenu, które korespondują z ceglanymi wątkami zabytkowych zabudowań. Duże przeszklenie pozwala dojrzeć panoramę Krakowa. Pieczołowicie odtworzono też detal architektoniczny, na czym szczególnie zależało inwestorom.

Cukrownia Żnin Właściwie cała Cukrownia Żnin hołduje zasadzie 4R, czyli: reduce – ograniczaj, reuse – używaj wielokrotnie, recycle – odzyskuj, rethink – przemyśl. Kompleks jest jednym z najciekawszych rewitalizowanych założeń wykorzystujących potencjał obiektów ceglanych i dostosowanych do współczesnych potrzeb. O wielofunkcyjnej realizacji Bulak Projekt pisze Marcin Szczelina.
Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Zabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków, podkreślający znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Po Woli do woli Spędź wakacje na Woli! – zachęca Stowarzyszenie Masław i zaprasza na bezpłatne spacery po warszawskiej dzielnicy, która od 25 lat przechodzi burzliwe architektoniczne przemiany.