Architektura MuratorRealizacjeFolwark w Chorowicach

Folwark w Chorowicach

Zespół zabudowań dawnego folwarku w podkrakowskiej wsi Chorowice zyskał nowe życie. Za projekt jego odbudowy i rozbudowy odpowiada pracownia Karpiel Steindel.

Folwark w Chorowicach
Fot. Krystian Morawetz

Obiekt położony jest na terenach nieistniejącego już dworu z drugiej połowy XIX w, z pozostałościami zabudowy folwarcznej. Nowi właściciele, zawodowo związani z budownictwem, początkowo rozważali możliwość wykreślenia zachowanych fragmentów z rejestru zabytków. Ostatecznie jednak podjęli decyzję o odtworzeniu znajdujących się w stanie ruiny zabudowań. Kiedy dotarliśmy do dawnych austriackich map oraz archiwalnych zdjęć, a dzięki opowieściom wcześniejszych właścicieli dworu poznaliśmy losy mieszkających w nim ludzi, nie skorzystaliśmy z tej możliwości – mówią interstorzy. Opracowanie projektu odbudowy, rozbudowy oraz renowacji dawnego folwarku powierzono pracowni Karpiel Steindel. Dziś istnieją tu dwa budynki, które zespolono łącznikiem. Funkcje mieszkalne zlokalizowano z odbudowanej, dawnej stajni. Nowe skrzydło oraz łącznik obłożono panelami z cortenu, które korespondują z ceglanymi wątkami zabytkowych zabudowań. Duże przeszklenie pozwala dojrzeć panoramę Krakowa. Pieczołowicie odtworzono też detal architektoniczny, na czym szczególnie zależało inwestorom.

Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Po Woli do woli Spędź wakacje na Woli! – zachęca Stowarzyszenie Masław i zaprasza na bezpłatne spacery po warszawskiej dzielnicy, która od 25 lat przechodzi burzliwe architektoniczne przemiany.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Kolejny etap projektowania nowego centrum Dąbrowy Górniczej Startuje przetarg na wykonanie projektu budowlanego oraz wykonawczego nowego centrum Dąbrowy Górniczej w oparciu o zwycięską pracę biura Analog Piotra Śmierzewskiego. Termin składania ofert mija 14 lipca 2020 roku.
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Rusza realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostaną zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci
Park Kultury Młyn w Ciechanowie W konkursie na rozbudowę zabytkowego młyna w Ciechanowie zwyciężyli młodzi architekci Agata Parzentna i Michał Kucharski. Po adaptacji obiekt ma się stać nowym centrum społeczno-kulturalnym miasta. Prezentujemy założenia projektu Park Kultury Młyn w Ciechanowie.