Architektura MuratorRealizacje„Iloczyny” na bulwarze nadmorskim w Gdyni

„Iloczyny” na bulwarze nadmorskim w Gdyni

„Iloczyny” Izabeli Bołoz to trzeci punkt na trasie szlaku rekreacyjnego, zainicjowanego przez Centrum Designu w Gdyni. Modułowa, kolorowa instalacja stanęła na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego.

Iloczyny-Izabela-Boloz-01

„Iloczyny” to kolejna instalacja na szlaku rekreacyjnym, prowadzącym przez parki i zielone skwery gdyńskiego Śródmieścia. Obiekt powstał w ramach projektu Trawa do Rzeczy, zainicjowanego przez Centrum Designu w Gdyni. Jego celem jest ożywienie przestrzeni publicznych miasta za pomocą małej architektury. Kolejne realizacje powstają w pasie pomiędzy linią brzegową a osią ulicy Świętojańskiej, od Molo Południowego po Bulwar Nadmorski. Obszar ten najlepiej pokazuje specyfikę gdyńskiego Śródmieścia, położonego bardzo blisko morza i tętniącego życiem fragmentu miasta. Pierwszy obiekt trasy powstał w 2013 roku w Parku Rady Europy. „Długi Piknik” to 14-sto metrowy mebel, który zachęca gdynian do wspólnych posiłków wśród miejskiej zieleni. Rok później na Skwerze Sue Ryder zrealizowano zespół trzech pagórków sprzyjających rekreacji.

Kolejny obiekt stanął w tym roku na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego. „Iloczyny” to barwna, modułowa konstrukcja, która może służyć do zabawy lub wypoczynku. Prototyp mebla powstał w ramach festiwalu Gdynia Design Days 2014, którego hasłem było „MIASTO+”. Autorką jest Izabela Bołoz, projektantka, która działa na pograniczu designu, architektury i sztuki. Na kształt i charakter gdyńskiej instalacji wpływ miała tożsamość miejsca. Zainspirowała mnie modernistyczna architektura miasta, bardzo charakterystyczna dla Gdyni. Istotnymi cechami tej architektury, pozbawionej ornamentu, są forma i geometria. Architekci często w niespodziewany sposób łączyli ze sobą bryły, jednocześnie zachowując lekkość budynków. W swoim projekcie chciałam uwydatnić zjawisko przenikania się brył, gry z geometrią - wyjaśnia autorka projektu.

Izabela Bołoz studiowała nauki społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Zuryskim w Szwajcarii oraz wzornictwo na Kingston University London. Następnie uzyskała dyplom Design Academy Eindhoven, a w 2011 roku założyła w Holandii swoje studio projektowe. Wykłada na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven i w School of Form w Poznaniu. Izabela Bołoz specjalizuje się w tworzeniu instalacji miejskich, które oprócz funkcji czysto użytkowej mają intrygować, i bawić.

Obiekt był prezentowany w ramach międzynarodowych targów Milan Design Week 2015.

Tagi:
Dzień Dobry Lody: lodziarnia w Gdyni projektu Studio Turbo W zabytkowym domu wójta Radtkego w śródmieściu Gdyni powstała lodziarnia Dzień Dobry Lody. Za projekt aranżacji lokalu odpowiada Paulina Kisiel ze Studio Turbo.
UrbanLab Gdynia szuka pomysłów na miasto! UrbanLab Gdynia ogłasza nabór do drugiej edycji programu Pomysł na Miasto. Poszukiwane są koncepcje mikroinnowacji odpowiadających na wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu w mieście.
Weekend Architektury w Gdyni 2020 – znamy program tegorocznej edycji W tym roku Weekend Architektury w Gdyni odbywać się będzie pod hasłem antycypacja. Dyskusje dotyczyć mają rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych, które mogłyby odpowiedzieć na globalne wyzwania naszych czasów. Wśród prelegentów Dorota Sibińska, Bolesław Stelmach, Przemo Łukasik, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak, Maciej Siuda oraz Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski.
Gdynia i Tel Awiw w Warszawie. Debata Bogna Świątkowska, Justyna Glusman, Jakub Bielecki i Paweł Kowalski porozmawiają w Muzeum POLIN o tym, czego Warszawa może nauczyć się od Gdyni i Tel Awiwu.
Gdynia – Tel Awiw: nowa wystawa w Muzeum Polin [FILM] Muzeum Polin zaprasza na spotkanie z Gdynią i Tel Awiwem, dwoma białymi miastami zbudowanymi ze snów o lepszej przyszłości. Oba powstały w tym samym czasie jako porty-bramy na świat, eleganckie kurorty i perły modernistycznej architektury.
Najlepiej zaprojektowane wnętrze Gdyni Centrum Designu w Gdyni ogłosiło wyniki konkursu na najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne. W tym roku jury jednogłośnie postanowiło nagrodzić aranżację Willi Wincent projektu Maćka Ryniewicza oraz Rafała Kaletowskiego.