Architektura MuratorRealizacjeLodowato nad jeziorem Paprocany. Nowe bistro w Tychach od pracowni Paradox

Lodowato nad jeziorem Paprocany. Nowe bistro w Tychach od pracowni Paradox

W otoczeniu zróżnicowanej zabudowy mieszkaniowej nad jeziorem Paprocany w Tychach stanął niewielki pawilon lodziarnio-kawiarni. W nawiązaniu do sąsiedztwa architekci skomponowali obiekt z dwóch brył o spadzistych dachach i odmiennym wykończeniu.

Lodowato nad jeziorem Paprocany. Nowe bistro w Tychach od pracowni Paradox
Lodziarnia Lodowato w Tychach, proj. Paradox; fot. Tomasz Zakrzewski / www.archifolio.pl
Lodziarnia Lodowato Tychy, ul. Nad Jeziorem 75
AutorzyParadox, architekci Szymon Borczyk, Dawid Marszolik
Współpraca autorskaarchitekci Sergiusz Waluda-Rozmus, Marta Kempska, Adrianna Białończyk
Architektura wnętrzmusk kolektyw
KonstrukcjaStudio RF 14 Krzysztof Fiedor
InstalacjeSanprojekt, Eneregopro Mariusz Strojny
Powierzchnia terenu503.0 m²
Powierzchnia zabudowy174.0 m²
Powierzchnia użytkowa255.0 m²
Projekt (data)2020
Data realizacji (koniec)2022

Pracownię Paradox od 2015 roku prowadzą w Tychach Szymon Borczyk i Dawid Marszolik, obaj absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Na koncie mają głównie domy jednorodzinne i wnętrza, ale też budynki wielorodzinne, obiekty małej architektury i przestrzenie publiczne. Jedną z ich ostatnich realizacji jest lodziarnio-kawiarnia Lodowato przy ul. Nad Jeziorem w Tychach.

Niewielka narożna działka, o nieregularnym kształcie, w dodatku poprzecinana sieciami, restrykcyjnie poprowadzona linia zabudowy oraz mało atrakcyjne otoczenie były dla nas prawdziwym wyzwaniem – przyznają architekci. Atutem lokalizacji było bliskie sąsiedztwo jeziora Paprocany oraz dobra ekspozycja parceli, u zbiegu dwóch ulic. W nawiązaniu do okolicznych domów o zróżnicowanych bryłach i elewacjach, zaproponowali obiekt w formie dwóch „stodół” usytuowanych na wspólnym cokole: jedna została wykończona blachą aluminiową na rąbek stojący, druga kantówką z modrzewia syberyjskiego, a cokół czarną siatką cięto-ciągnioną.

Lodowato nad jeziorem Paprocany. Nowe bistro w Tychach od pracowni Paradox
Lodziarnia Lodowato w Tychach, proj. Paradox; fot. Tomasz Zakrzewski / www.archifolio.pl

Postąpiliśmy konsekwentnie i każdą bryłę okryliśmy w całości, dbając o zminimalizowanie detalu i ukrywając wszelkie drugorzędne elementy, a nawet niektóre okna. Dobrane materiały i faktury elewacji oraz dachów, a przede wszystkim kolorystyka są nawiązaniem do zastanej przestrzeni, ale także do kolorów firmowych kawiarni – tłumaczą autorzy. Dodają, że podzielenie budynku na dwie części ma też odzwierciedlenie w podziale na poszczególne funkcje: jedna mieści strefę produkcyjną i biurową, druga głównie gastronomiczną

Jednolitą, charakterystyczną elewację z czarnej siatki cięto-ciągnionej projektanci „rozcięli” w samym narożniku, tworząc panoramiczne otwarcie. W ten sposób całą uwagę klienta skupili w jednym miejscu – strefie wejścia. Zaaranżowali też najbliższe otoczenie. Zależało nam na pozostawieniu go jako przede wszystkim otwartej, ale także swobodnie zakomponowanej przestrzeni, która dynamicznie zmienia się z rytmem funkcjonowania kawiarni w ciągu dnia, a także całego roku – mówią. Zaproponowali kilka okrągłych wycięć w posadzce: w jednych posadzono drzewa i niewielkie krzewy, inne wyłożono deskami. Jak tłumaczą chodziło o to, by nieco zróżnicować kompozycję, nie tworząc jednocześnie barier na dość ograniczonej przestrzeni.

Lodowato nad jeziorem Paprocany. Nowe bistro w Tychach od pracowni Paradox
Lodziarnia Lodowato w Tychach, proj. Paradox; fot. Tomasz Zakrzewski / www.archifolio.pl
Dzień Dobry Lody: lodziarnia w Gdyni projektu Studio Turbo W zabytkowym domu wójta Radtkego w śródmieściu Gdyni powstała lodziarnia Dzień Dobry Lody. Za projekt aranżacji lokalu odpowiada Paulina Kisiel ze Studio Turbo.
Lodziarnia Dudek w Szczucinie projektu pracowni Pigalopus Malwina Borowiec i Karolina Chodur z warszawsko-krakowskiej pracowni Pigalopus zaprojektowały wnętrza kolejnej lodziarni, tym razem w niewielkim Szczucinie w Małopolsce.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Przystań w Tychach wśród 75 finalistów Building of the Year 2021 portalu ArchDaily Przystań kajakarska w Tychach projektu RS+ Robert Skitek znalazła się w finale plebiscytu Building of the Year 2021 organizowanego przez portal ArchDaily, konkurując z projektami takich pracowni jak OMA, BIG, Zaha Hadid Architects czy Snøhetta. Polskę reprezentuje w tym gronie także Concordia Design we Wrocławiu autorstwa MVRDV. Głosowanie trwa do 18 lutego.  
Przystań kajakarska / Tychy To architektura świadomie skierowana do masowego odbiorcy, uwodząca go bujnością, żywiołowością, ale równocześnie edukująca i zaskakująca. O nowej realizacji biura RS+ Robert Skitek pisze Oskar Grąbczewski.
Nie żyje architekt Marek Niklewicz W wieku 91 lat odszedł architekt Marek Niklewicz, autor m.in. kaplicy na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu oraz licznych projektów urbanistycznych.
Wodny Park Tychy projektu TKHolding Nowy park wodny w Tychach wytwarza energię również na potrzeby miasta. Przez pierwsze siedem miesięcy specjalne agregaty wyprodukowały jej 9234 MWh. Wytworzenie takiej ilości w elektrowni konwencjonalnej wymagałoby zużycia 3633 ton węgla.
Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym: nowa publikacja Muzeum Miejskiego w Tychach „Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym” to tytuł najnowszego wydawnictwa, które ukazało się właśnie nakładem Muzeum Miejskiego w Tychach.  Wśród prezentowanych świątyń realizacje Stanisława Niemczyka, Bożeny i Janusza Włodarczyków, Grzegorza Ratajskiego oraz Zbigniewa Webera.
Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym – wystawa w Muzeum Miejskim Starannie wyreżyserowana ekspozycja, na którą składają się projekty, zdjęcia archiwalne i współczesne oraz modele, pokazuje historię powstawania tyskich kościołów na tle zmieniającego się krajobrazu miasta, od jego założenia w 1951 roku do roku 1989. Zestawienie dokumentów archiwalnych z materiałami współczesnymi doskonale obrazuje przemiany, jakie w ciągu kilkudziesięciu lat zaszły w miejskiej przestrzeni – recenzja Justyny Swoszowskiej.