Architektura MuratorRealizacjeNowa siedziba Chicago Architecture Center

Nowa siedziba Chicago Architecture Center

Najważniejsza organizacja architektoniczna w Chicago przenosi się do nowej siedziby w wieżowcu projektu Miesa van der Rohe. Na nowej wystawie makiety drapaczy chmur z całego świata, w tym 11-metrowy model Jeddah Tower w Arabii Saudyjskiej.

Nowa siedziba Chicago Architecture Center
Fragment ekspozycji; fot. dzięki uprzejmości Chicago Architecture Center

Chicago Architecture Center (CAC), dawniej Chicago Architecture Foundation (CAF), to organizacją non-profit założona w 1966 roku. Przygotowuje wystawy, dyskusje, wycieczki i  inne wydarzenia popularyzujące architekturę i szeroko rozumiane wzornictwo, w tym doroczny, dwudniowy festiwal Open House Chicago. Już w najbliższy piątek, 31 sierpnia 2018 roku, otwiera swoją nową siedzibę w budynku 111 East Wacker projektu Miesa van der Rohe. Zajmie 6000 m2 na pierwszym i drugim piętrze obiektu. Stalowo-szklana wieża, znana również jako One Illinois Center, zwrócona w stronę rzeki Chicago, będzie stanowić odtąd punkt startowy dla architektonicznych wycieczek rzecznych organizowanych przez fundację. Tu znajduje się też nowa wystawa poświęcona historii miasta i jego najwybitniejszym budynkom, a także modele wieżowców z całego świata, w tym 11-metrowa bryła Jeddah Tower w Arabii Saudyjskiej autorstwa chicagowskiej pracowni Adrian Smith + Gordon Gill Architecture, która odpowiada także za aranżację wnętrz Chicago Architecture Center. Na ekspozycji zobaczymy ponadto ogromną makietę miasta z modelami 4250 budynków. Nasz nowy dom pozwala zaoferować zwiedzającym zupełnie nowe doświadczenie. Mogą odkrywać modele wieżowców i dowiedzieć się, jak zostały zaprojektowane. Mogą obejrzeć nową, rozszerzoną makietę Chicago i poznać historię miasta opowiedzianą przez filmy i multimedialne projekcje. Nowe centrum to prawdziwe doświadczenie Chicago – mówi Lynn Osmond, prezes i dyrektor generalna CAC.

Masdar Headquarters Pierwszy na świecie budynek o dodatnim bilansie energetycznym, czyli wytwarzającym więcej energii niż jej zużywającym, został zaprojektowany przy wykorzystaniu oprogramowania Autodesk, zgodnie z koncepcją BIM