Dom jednorodzinny

Dom nowoczesna stodoła. Na elewacjach cegła rozbiórkowa

2024-04-25 13:37

W nawiązaniu do tradycyjnej zabudowy tej części Opolszczyzny architekci zaproponowali dom w stylu nowoczesnej stodoły. Do wykończenia elewacji wykorzystali stare cegły pochodzące z rozbiórek. Zobacz projekt domu N w Nysie biura Górecki Architekt.

Dom N Nysa, woj. opolskie
Autorzy: Górecki Architekt, główny projektant Dominik Górecki
Inwestor: prywatny
Powierzchnia zabudowy: 157 m²
Powierzchnia całkowita: 266 m²
Powierzchnia użytkowa: 206 m²
Powierzchnia terenu: 643 m²
Kubatura: 1052 m³
Projekt i realizacja: 2017–2022
Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Nowoczesna stodoła z cegły rozbiórkowej

Dom N w Nysie to jedna z najnowszych realizacji warszawskiej pracowni Górecki Architekt. Budynek o powierzchni 206 m² stanął na jednym z willowych osiedli w Nysie. Prosta, dwukondygnacyjna bryła o dwuspadowym dachu, do której od południa dostawiono parterową kostkę garażu stanowić ma nawiązanie do regionalnej zabudowy Opolszczyzny.

Usytuowanie domu wzdłuż północnej granicy działki, a części garażowej od południowego wschodu zapewnia mieszkańcom prywatność, a jednocześnie optymalne nasłonecznienie strefy dziennej, która dużym przeszkleniem otwiera się na otaczający ogród. Przemyślany układ funkcjonalny wraz z kompozycją okien i nieprzeziernych fragmentów ogrodzenia umożliwia użytkownikom nieskrępowane korzystanie ze wszystkich przestrzeni – tłumaczy architekt Dominik Górecki.

Od strony wschodniej zlokalizowano utwardzony podjazd, główne wejście do domu oraz wbudowaną w ogrodzenie część techniczną z przyłączami i miejscem gromadzenia odpadów. Starannie opracowanych rozwiązań i detali jest tu zresztą więcej. Uwagę zwraca zwłaszcza ceglana elewacja. Do jej wykonania projektanci wykorzystali starą cegłę rozbiórkową. Prosty zabieg architektoniczny, aby niejednolite kolorystycznie i fakturowo wątki ceglane, ułożyć pionowo na wysokości parteru, a poziomo ponad nim optycznie rozbija duże płaszczyzny elewacji, podkreślając podział na dwie bryły: „bazy” i spoczywającego na niej „domku” – opowiada Górecki. Całość uzupełniają grafitowe wykończenia dachu, stolarki okiennej, obróbek blacharskich i ogrodzenia.

Dom N z klimatem

Na parterze budynku rozplanowano wspomnianą już strefę dzienną z kuchnią i jadalnią oraz pokój gościnny, na piętrze – sypialnie rodziców i dzieci oraz łazienki. Charakter wnętrzom nadają surowe, betonowe sufity, stanowiące przeciwwagę dla naturalnego drewna na podłodze, oraz cegła elewacyjna, wykorzystana tu do wykończenie jednej ze ścian korytarza wejściowego. Obiekt zdobył ostatnio jedną z nagród w konkursie Mój dom z klimatem, który Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało dla mieszkańców proekologicznych budynków jednorodzinnych. Realizację doceniono m.in. za zwartą bryłę, wykorzystanie cegły z rozbiórek i izolacji nakrokwiowej, która pomaga w skutecznej eliminacji mostków termicznych. Jury podkreśliło też, że mieszkańcy domu wykorzystują energię uzyskaną dzięki panelom fotowoltaicznym, wodę do podlewania ogrodu z zasobnika na deszczówkę oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.