Architektura MuratorRealizacjePodziemny łącznik – o budynku Komisji Sejmowych Włodzimierz Wójtowicz

Podziemny łącznik – o budynku Komisji Sejmowych Włodzimierz Wójtowicz

Obudowa głębokiego wykopu w postaci ściany szczelinowej grubości 80 cm była rozpierana w czterech po-ziomach rozporami stalowymi. Przewidziano odpowiednie etapowanie wykonania ścian szczelinowych i części podziemnej w celu umożliwienia dojazdu do posesji mieszkańcom ulicy Wiejskiej – pisze Włodzimierz Wójtowicz.

Budynek komisji sejmowych
Główne wejście do budynku od strony ul. Wiejskiej; Fot. Marcin Czechowicz

Budynek Komisji Sejmowych zaprojektowano jako obiekt o sześciu kondygnacjach nadziemnych i trzech kondygnacjach podziemnych. Część wysoką zlokalizowano na działce przy ulicy Wiejskiej, zaś część podziemna wsunięta jest pod ulicę Wiejską, będąc jednocześnie łącznikiem z Nowym Domem Poselskim. Obudowa głębokiego wykopu w postaci ściany szczelinowej grubości 80 cm była rozpierana w czterech poziomach rozporami stalowymi. Przewidziano odpowiednie etapowanie wykonania ścian szczelinowych i części podziemnej w celu umożliwienia dojazdu do posesji mieszkańcom ulicy Wiejskiej.

Budynek komisji sejmowych
Obudowa głębokiego wykopu w postaci ściany szczelinowej grubości 80 cm była rozpierana w czterech poziomach rozporami stalowymi; Fot. archiwum pracowni Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne

W poziomie posadowienia projektowanego obiektu występują grunty mineralne, rodzime, spoiste (gliny, iły) i niespoiste (piaski). Zwierciadło wody gruntowej, agresywnej wobec betonu, o charakterze swobodnym, pojawia się na głębokości około 5 m powyżej poziomu posadowienia budynku. Ze względu na to płytę fundamentową grubości 80 cm wykonano w technologii białej wanny. Spód płyty znajduje się na głębokości -13,05 m z miejscowymi pogłębieniami do -15,7 m. Konstrukcja została zaprojektowana jako żelbetowa, monolityczna, słupowo-płytowa. Fragment stropu poziomu -3 grubości 70 cm przewidziano jako strop transferowy, niosący konstrukcję ośmiu kondygnacji. Pozostałe stropy o rozpiętościach do 12,8 m pierwotnie zaprojektowano jako płyty monolityczne o grubości 40 cm. Ostatecznie stropy nadziemia przeprojektowano na stropy sprężone grubości 25 cm. Strop nad pomieszczeniami Komisji Sejmowych o rozpiętości 11,5 m, przystosowany do maksymalnych obciążeń od ruchu kołowego (w tym przypadku dwóch wozów bojowych straży pożarnej), zaprojektowano jako monolityczny, gęstożebrowy, z żebrami o gabarytach 35 x 72 cm w rozstawie 1,1 m i z płytą grubości 20 cm. Kondygnacje nadziemne mają ciekawy układ słupów nośnych, o gabarytach 50 x 50 cm, zlokalizowanych po obwodzie budynku w rozstawie 1,1 m, tworzących swego rodzaju palisadę czy też trejaż żelbetowy.

Tagi:
Warszawski Szpital dla Dzieci Od dzisiaj mijam Pałac Staszica, nie patrzę na Kopernika, kłaniam się za to przed autorami szpitala dziecięcego – tymi sprzed lat i tymi, którzy przenieśli ich dzieło w XXI wiek. O wieloaspektowej realizacji biura Chmielewski Skała Architekci pisze Marlena Happach.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2021 – zgłoś realizację lub wydarzenie! Od 22 lutego do 8 marca można przesyłać zgłoszenia do 7. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Podpowiadamy, jakie realizacje ukończono i jakie wydarzenie architektoniczne miały miejsce w stolicy w 2020 roku.
Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2020 – wyniki konkursu Po wielu spotkaniach i wizytach studyjnych w terenie jury VI edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy wyłoniło laureatów. Grand Prix przypadło niewielkiemu żłobkowi w Wesołej autorstwa xystudio. To realizacja wyznaczająca nowe standardy w projektowaniu placówek dla dzieci – mówi architekt miasta Marlena Happach.
Bliżej Wisły: Krzysztof Mycielski o Elektrowni Powiśle Projektanci zadbali, aby czytelna była tu każda epoka minionego stulecia, która odcisnęła piętno na architekturze zabytku oraz by nowe budynki stylistycznie tkwiły we współczesności. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Krzysztof Mycielski.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.