Architektura MuratorRealizacjeShowroom Centor w Warszawie

Showroom Centor w Warszawie

Salon pokazowy producenta okien i drzwi tarasowych, został tak zaprojektowany, by klienci mogli poczuć się jak w prawdziwym domu– pisze Dominika Olszyna.

Showroom Centor w Warszawie
Do ogrodu projektanci dobrali krzesła Leaf projektu Lievore Altherr Moliny, wyprodukowane przez firmę Arper. Fot. Jakub Certowicz
Showroom firmy CentorWarszawa, ul. Stawki 8
Autorzyexexe, architekci Ligia Krajewska, Jakub Pstraś
KonstrukcjaArtur Więckus
InwestorCentor C.E. Sp. z o.o.
Powierzchnia użytkowa200.0 m²
Kubatura632.5 m³
Projekt2014
Data realizacji (początek)2014
Data realizacji (koniec)2015

Ulice Dzika, Inflancka i Stawki to nowe, biznesowe centrum na mapie stolicy, które z roku na roku staje się coraz bardziej popularne. Nowocześnie zorganizowana infrastruktura przyciąga nie tylko zagranicznych inwestorów, ale także polskie firmy start-upowe, butiki czy restauracje. Przedstawiciele marki Centor wybrali lokal na uboczu, z dala od głównej ulicy Inflanckiej. Showroom to główna siedziba firmy w Polsce, który pełni kilka funkcji. Poza miejscem ekspozycji produktów jest także przystosowany do organizacji spotkań szkoleniowych dla montażystów czy biznesowych z architektami i dystrybutorami. Naszym zadaniem było przede wszystkim wytworzenie w lokalu wrażenia strefy wewnątrz-zewnątrz jak w prawdziwym domu – opowiada projektant Jakub Pstraś. Inwestorom zależało, żeby nie był to zwykły salon sprzedaży i ekspozycji produktów. Schowroom Centor to lokal świadomie projektowany z myślą o architektach i ich klientach. To tutaj mogą wyobrazić sobie zastosowanie drzwi w swoim domu, sprawdzić jak się zsuwają, poznać system otwierania. Warszawski adres to także prestiżowe miejsce dla marki, ponieważ spełnia rolę centrali na zachodnią część Europy.

Showroom Centor w Warszawie
Dwupoziomowe wnętrze showroomu podzielono na dwie strefy. Na pierwszym poziomie urządzono przestrzeń dla klientów, która sprzyja biznesowym relacjom. Na sofach mogą poczekać na pracownika salonu, przy ogrodzie oglądać produkty, a w części recepcyjnej omówić szczegóły kupna. Fot. Jakub Certowicz

Architekci zaproponowali podział przestrzeni na poszczególne, następujące po sobie części: strefę wejściową, wypoczynkową, ogród, recepcję ze schodami, biuro z salą konferencyjną oraz zaplecze socjalne. Od wejścia salon miał zaskoczyć odwiedzających, stąd „salonik” z kanapami, gdzie można wygodnie usiąść, napić się kawy. Nie ma lady, przestrzeni typowo sklepowej. Zamiast tego jest widok na wykreowany ogród – tłumaczy Jakub Pstraś.

Organizację dolnej części lokalu wyznaczają trzy obiekty o formie pozaginanych ścian, wstawione w zastaną, prostopadłościenną przestrzeń. Dwie stanowią jednocześnie główny nośnik ekspozycji drzwi przesuwnych w salonie. W tak rozplanowanych obiektach umieszczono cztery typy produktów Centor, lokując je w ten sposób by tworzyły wrażenie granicy między wnętrzem a zewnętrzem. Żeby wzmocnić ten efekt projektanci wykorzystali dwa rodzaje wykończenia. Jedna strona nawiązuje do rozwiązań materiałowych typowych dla wnętrz (drewno dębowe), a druga sugeruje wykończenia zewnętrzne (aluminium). Ta koncepcja jest konsekwentnie kontynuowana w pozostałych wnętrzach showroomu. W ogrodzie zaprojektowano trzy ruchome donice z roślinnością, dające możliwość szybkiej rearanżacji przestrzeni na potrzeby organizacji przyjęć, bądź też sprawnej wymiany ekspozycji. By spotęgować pomysł „wchodzenia na taras” architekci na ścianach zastosowali okładzinę z mchu naturalnego.

Showroom Centor w Warszawie
Duże okno z antresoli umożliwia kontakt pomiędzy poziomami salonu. Na antresoli znajdują się biura i przestrzeń techniczna dla pracowników firmy. Fot. Jakub Certowicz

Recepcja umieszczona jest za ogrodem i połączona ze strefą biurową salonu. Granicę stanowi specjalnie zaprojektowana lada z matowego corianu osadzona na stalowej bazie. Pełni ona funkcję zarówno wygodnego miejsca do dyskusji na stojąco, jak i biurka do pracy. Za meblem umieszczono strefę biurowo-konferencyjną wraz z zapleczem socjalnym. Elegancję tego miejsca podkreśla okładzina z ciemnej sklejki, w którą wstawiono drzwi narożne będące ważnym elementem ekspozycji. W zależności od potrzeb drzwi można całkowicie zsunąć na bok i połączyć z recepcją, a nawet wykreowanym ogrodem. W ościeżnicach ukryto także tkaninowe rolety, które rozpraszają światło od wewnątrz, a z zewnątrz ukrywają pomieszczenie i sprzyjają pracy w skupieniu. Głównym elementem wyposażenia sali biurowo-konferencyjnej jest szafa na dokumenty oraz czarny stół konferencyjny w kształcie litery T. Stół to połączenie biurka managera salonu i stołu konferencyjnego dla sześciu osób. Razem z ladą recepcyjną tworzy serię mebli dwuzadaniowych zaprojektowanych przez Ligię Krajewską i Jakuba Pstrasia specjalnie do tego wnętrza.

Neutralne tło dla recepcji i strefy konferencyjnej stanowi balustrada z blachy perforowanej, za którą znajdują się dębowe schody prowadzące na antresolę. Na piętrze urządzono dodatkowe biuro oraz miejsce przygotowane do szkoleń dla montażystów. W showroomie Centor wszystkie dobrane elementy są proste, ascetyczne, a cała przestrzeń robi wrażenie nie tylko bardzo spójnej, ale także drobiazgowo dopracowanej. Tworzy delikatne tło do ekspozycji okien, które w takim kontekście wydają się naturalnym elementem wnętrza.

Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio Szkoła dla dzieci z Ukrainy urządzona w biurowcu myhive Mokotów Two według projektu xystudio funkcjonuje już ponad miesiąc. Prezentujemy pierwsze zdjęcia realizacji.
Wnętrze Roku SAW 2022: startuje II edycja konkursu na najlepsze projekty wnętrzarskie Rusza II edycja konkursu Wnętrze Roku SAW. Jurorzy wyłonią najlepsze wnętrza prywatne i publiczne z lat 2019-2022. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym konkursu.
Projekt WYWIAD: Roland Stańczyk o istocie zawodu architekta wnętrz Rolą architekta jest stworzenie ramy, którą mieszkańcy będą wypełniać swoimi pragnieniami, swoją osobowością, swoimi zainteresowaniami. Jeżeli podejmuje się decyzje za innych, trzeba to robić niezwykle odpowiedzialnie – przestrzega Roland Stańczyk. Prezentujemy nowy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt WYWIAD”. Tym razem bohaterem materiału jest architekt Roland Stańczyk, założyciel pracowni RS Studio Projektowe.
Pierogarnia Syrena Irena: nowa realizacja biura Projekt Praga Syrena Irena to nowy warszawski lokal z pierogami i... wódką. Ton eklektycznym wnętrzom nadają minimalistyczne grafiki od Mamastudio. Ta nawiązująca do stylistyki lat 60. identyfikacja stała się inspiracją dla architektów z pracowni Projekt Praga.
Mieszkanie Kos w Poznaniu: apartament z przestrzenią do pracy Apartament zlokalizowany na trzecim piętrze budynku w centrum Poznania powstał w wyniku połączenia dwóch mieszkań. Projekt zakładał zaprojektowanie wnętrza w taki sposób, by możliwe było połączenie funkcji mieszkalnej z przestrzenią do pracy.
Nowoczesna kuchnia: nowe trendy i rozwiązania dla nowoczesnej kuchni na 2022 rok Jak wygląda nowoczesna kuchnia w 2022 roku? Z pewnością jest otwarta na salon lub jadalnię. Dominują więc szlachetne materiały, odporne na zabrudzenia i upływ czasu. Na rynku znajdziemy coraz więcej kompleksowych rozwiązań, umożliwiających stworzenie eleganckiej, monolitycznej zabudowy kuchennej w tym samym odcieniu co blaty, obrzeża i inne elementy wykończenia.