Unilever House
Unilever House na Nabrzeżu Wiktorii zajmuje eksponowane miejsce w centrum Londynu z widokiem na Blackfriars Bridge i Tamizę. Zrealizowany w 1931 roku stanowi w nomenklaturze brytyjskiej tak zwany "zabytek drugiej klasy".
Zajmująca budynek firma Unilever pragnęła pozostać w starym obiekcie i w śródmieściu Londynu, jednak potrzebowała bardziej elastycznego środowiska pracy biurowej. Zadaniem projektantów była adaptacja konstrukcji na współczesną przestrzeń biurową i stworzenie nowego charakteru wnętrz ogólnodostępnych, odwiedzanych przez licznych gości firmy. W projekcie starano się utrzymać równowagę pomiędzy zachowaniem substancji zabytkowej a koniecznymi przekształceniami mającymi na celu eliminację istniejących wad funkcjonalnych budynku. Dlatego najbardziej widocznym elementem przestrzennnym stało się nowe atrium powstałe przez wprowadzenie stropów o nowym układzie i geometrii, pozwalające na stworzenie silniejszych powiązań pomiędzy użytkownikami różnych pomieszczeń.
Pomieszczenia dla pracowników zlokalizowano na najwyższych piętrach, pod zielonym dachem. Na parterze kawiarnia, przestrzeń wystawowa, restauracja i sale konferencyjne przywracają wnętrze przestrzeni publicznej miasta.
Projekt otrzymał kategorię “excellent” w systemie klasyfkacji środowiskowej budynków BREEAM, a emisja dwutlenku węgla przy jego realizacji została obniżona o 25% w stosunku do przeciętnej, a więc dużo bardziej, niż wymagają tego aktualnie obowiązujące przepisy.
Autorzy: Kohn Pedersen Fox
Zdjęcia: H.G. Esch