Unilever House

Unilever House na Nabrzeżu Wiktorii zajmuje eksponowane miejsce w centrum Londynu z widokiem na Blackfriars Bridge i Tamizę. Zrealizowany w 1931 roku stanowi w nomenklaturze brytyjskiej tak zwany "zabytek drugiej klasy".

Zajmująca budynek firma Unilever pragnęła pozostać w starym obiekcie i w śródmieściu Londynu, jednak potrzebowała bardziej elastycznego środowiska pracy biurowej. Zadaniem projektantów była adaptacja konstrukcji na współczesną przestrzeń biurową i stworzenie nowego charakteru wnętrz ogólnodostępnych, odwiedzanych przez licznych gości firmy. W projekcie starano się utrzymać równowagę pomiędzy zachowaniem substancji zabytkowej a koniecznymi przekształceniami mającymi na celu eliminację istniejących wad funkcjonalnych budynku. Dlatego najbardziej widocznym elementem przestrzennnym stało się nowe atrium powstałe przez wprowadzenie stropów o nowym układzie i geometrii, pozwalające na stworzenie silniejszych powiązań pomiędzy użytkownikami różnych pomieszczeń.
Pomieszczenia dla pracowników zlokalizowano na najwyższych piętrach, pod zielonym dachem. Na parterze kawiarnia, przestrzeń wystawowa, restauracja i sale konferencyjne przywracają wnętrze przestrzeni publicznej miasta.
Projekt otrzymał kategorię “excellent” w systemie klasyfkacji środowiskowej budynków BREEAM, a emisja dwutlenku węgla przy jego realizacji została obniżona o 25% w stosunku do przeciętnej, a więc dużo bardziej, niż wymagają tego aktualnie obowiązujące przepisy.

 

Autorzy: Kohn Pedersen Fox
Zdjęcia: H.G. Esch

Tagi:
Kompleks Oշ w Londynie Oշ to jeden z największych na świecie kompleksów konferencyjno-widowiskowych. Wybudowany w 2000 roku w londyńskiej dzielnicy Greenwich  ̶  zaprojektowany przez Richard Rogers Partnership dla uczczenia nowego tysiąclecia  ̶  mieści 30 komercyjnych sal, z których największa jest słynna Oշ Arena na blisko 24 tysiące widzów, miejsce koncertów takich gwiazd, jak Queen, Led Zeppelin, Celine Dion, Madonna czy Lady Gaga.
Coca-Cola London Eye Sponsorowane od 2015 roku przez Coca-Colę London Eye to zdobywca tytułu największej atrakcji turystycznej Wielkiej Brytanii. I nic dziwnego, skoro rocznie ten gigantyczny diabelski młyn odwiedzają 3 miliony ludzi. Zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Davida Marksa i Julii Barfield symbolizuje pełne rozmachu wejście w XXI wiek.
Kosmiczny dom Charlesa Jencksa Jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku? We wrześniu zostanie udostępniony publiczności dom piewcy architektury postmodernistycznej Charlesa Jencksa, a my już dziś podglądamy niezwykłe wnętrza, które w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.
Coal Drops Yard: centrum handlowo-kulturalne w Londynie System konstrukcyjny łącznika o rozpiętości ponad 33 m przekryto dwukrzywiznową formą dachu, łączącego dwie zabytkowe hale. O nowej realizacji Heatherwick Studio pisze Radosław Stach.
Frida Escobedo zaprojektuje pawilon galerii Serpentine w Londynie Co roku londyńska Serpentine Gallery zleca innemu wybitnemu architektowi zaprojektowanie tymczasowego pawilonu w Hyde Parku. Tym razem wybór padł na meksykańską architektkę, która będzie najmłodszą w historii projektantką podejmującą się tego zadania.
Rezydencja w Design Museum. Nabór zgłoszeń Tematem programu rezydencyjnego londyńskiego Design Museum na rok 2018 jest Mieszkanie. Przedsięwzięcie ma na celu promowanie młodych projektowych talentów.