Architektura MuratorRealizacjeWspółczesna architektura w ogrodzie - pawilon letni Serpentine Gallery w Londynie

Współczesna architektura w ogrodzie - pawilon letni Serpentine Gallery w Londynie

Pawilony letnie Serpentine Gallery w Londynie to przykłady najlepszej współczesnej architektury w ogrodzie. Ich projekty zazwyczaj sygnowane są nazwiskami najbardziej znanych architektów. Autorem intrygującej struktury przypominającej opartą na skałach muszlę jest chilijski architekt Smiljan Radić  

Współczesna architektura w ogrodzie, pawilon letni
Pawilon letni Serpentine Gallery, Smiljan Radić, Zdjęcie: Iwan Baan

26 czerwca w Lodnynie odbyła się inauguracja pawilonu letniego Serpentine Gallery. Lodnyńska instytucja co rok zaprasza znanych architektów do stworzenia projektu tymczasowego pawilonu przed wejściem do galerii, na terenie Kensington Gardens. Autorami projektów z poprzednich lat byli m.in Peter Zumthor, Sou Fujimoto, Zaha Hadid, Jean Nouvel, Herzog & de Meuron.

Tym razem wybór padł na chilijskiego architekta Smiljana Radića, który zaproponował wzniesienie owalnej, półprzezroczystej struktury o geologicznych i morskich inspiracjach. Z daleka pawilon wygląda jak olbrzymi otoczak, muszla wsparta na skałach lub owadzi kokon. Nocą jego na poły transparentna powłoka intryguje i przyciąga przechodniów miękkim, bursztynowym światłem. Ta nieokreśloność i wielość skojarzeń sprawiła, że brytyjski the guardian okrzyknął pawilon najdziwniejszym ze wszystkich czternastu, które gościły dotąd w Kensington Gardens. Pawilon pełnić będzie funkcje sceny dla różnego rodzaju wydarzeń oraz miejsca spotkań połączonego z kawiarnią.

Pawilon letni Serpentine Gallery w Londynie
Autor projektu: Smiljan Radić
26 czerwca - 19 października 2014

Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
A'Design Award 2019: Polacy z nagrodą za projekt pawilonu Stoisko firmy OKA projektu gdyńskiej pracowni MOA Masters of Arts zdobyło jedną z głównych nagród w tegorocznej edycji A'Design Award & Competition.
Pawilon edukacyjny na warszawskim Golędzinowie Niezastąpionym narzędziem podczas projektowania obiektu był cyfrowy model pawilonu. Na jego podstawie wygenerowano dokumentację rysunkową, w oparciu o którą wykonano drewniane elementy konstrukcyjne szalunków – pisze Marcin Brataniec, autor pawilonu edukacyjnego w kształcie kamienia.
Pawilony wejściowe do Tatrzańskiego Parku Narodowego Architekci inspirowali się naturą i budownictwem góralskim sprzed stylu zakopiańskiego. Nowa forma swą surowością nawiązuje do dawnych szałasów i spichlerzy sytuowanych na skraju lasu, a barwą i kształtem prowadzi dialog z przyrodą – pisze Urszula Forczek-Brataniec.
Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju W konkursie na projekt pawilonu, który będzie reprezentował nasz kraj na międzynarodowej wystawie EXPO w Dubaju zwyciężyła pracownia WXCA.