Architektura MuratorRealizacjeWspółczesna architektura w ogrodzie - pawilon letni Serpentine Gallery w Londynie

Współczesna architektura w ogrodzie - pawilon letni Serpentine Gallery w Londynie

Pawilony letnie Serpentine Gallery w Londynie to przykłady najlepszej współczesnej architektury w ogrodzie. Ich projekty zazwyczaj sygnowane są nazwiskami najbardziej znanych architektów. Autorem intrygującej struktury przypominającej opartą na skałach muszlę jest chilijski architekt Smiljan Radić  

Współczesna architektura w ogrodzie, pawilon letni
Pawilon letni Serpentine Gallery, Smiljan Radić, Zdjęcie: Iwan Baan

26 czerwca w Lodnynie odbyła się inauguracja pawilonu letniego Serpentine Gallery. Lodnyńska instytucja co rok zaprasza znanych architektów do stworzenia projektu tymczasowego pawilonu przed wejściem do galerii, na terenie Kensington Gardens. Autorami projektów z poprzednich lat byli m.in Peter Zumthor, Sou Fujimoto, Zaha Hadid, Jean Nouvel, Herzog & de Meuron.

Tym razem wybór padł na chilijskiego architekta Smiljana Radića, który zaproponował wzniesienie owalnej, półprzezroczystej struktury o geologicznych i morskich inspiracjach. Z daleka pawilon wygląda jak olbrzymi otoczak, muszla wsparta na skałach lub owadzi kokon. Nocą jego na poły transparentna powłoka intryguje i przyciąga przechodniów miękkim, bursztynowym światłem. Ta nieokreśloność i wielość skojarzeń sprawiła, że brytyjski the guardian okrzyknął pawilon najdziwniejszym ze wszystkich czternastu, które gościły dotąd w Kensington Gardens. Pawilon pełnić będzie funkcje sceny dla różnego rodzaju wydarzeń oraz miejsca spotkań połączonego z kawiarnią.

Pawilon letni Serpentine Gallery w Londynie
Autor projektu: Smiljan Radić
26 czerwca - 19 października 2014

Agora Valencia: pawilon ze światła i cienia W 2022 roku Walencja dzierży tytuł Światowej Stolicy Designu. Z tej okazji na jednym z głównych placów miasta stanął ażurowy pawilon, oferujący mieszkańcom zacienione miejsce spotkań.
Pawilon Novartis w Bazylei Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć. O realizacji pracowni AMDL Circle pisze Wiktor Kowalski.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Pawilon livMatS / Fryburg Pawilon to pierwszy budynek o konstrukcji nośnej wykonanej w całości z włókna lnianego, materiału w pełni odnawialnego i biodegradowalnego. O realizacji architektów i inżynierów z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz biologów z Uniwersytetu we Fryburgu pisze Wiktor Kowalski.
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.
Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.