Architektura MuratorRealizacjeZamek Helfštýn. Renowacja po czesku

Zamek Helfštýn. Renowacja po czesku

Wznoszący się wysoko nad doliną Bramy Morawskiej Helfštýn to drugi co do wielkości po Zamku Praskim taki obiekt w Czechach. Niedawno przeszedł renowację, którą z dużą architektoniczną wrażliwością przeprowadziła pracownia atelier-r z Ołomuńca.

Zamek Helfštýn. Renowacja po czesku
Zamek Helfštýn po renowacji, fot. BoysPlayNice

Zamek Helfštýn odNowa

Helfštýn powstał w XIV wieku. Malownicza ruina znajduje się w miejscowości Týn nad Bečvou niedaleko Lipníka nad Bečvou. Zamek przez wieki należał do kilku szlacheckich rodów, głównie morawskich. Aż do roku 1656 pełnił swoją funkcję obronną i mieszkalną, potem zaczął popadać w ruinę. W 2014 roku obiekt trzeba było zamknąć dla odwiedzających z powodu zagrażającej bezpieczeństwu degradacji. Właściciel zamku - Kraj Ołomuniecki - zdecydował się więc na remont wraz z budową nowego dachu. Warunkiem było jednak ograniczenie ingerencji projektowych i zachowanie kompleksu o powierzchni zabudowy 1370 m² w stanie ruiny. Dach mógł powstać jedynie na części budowli i sięgać najwyżej do poziomu ścian obwodowych.

Czytaj też: Tożsamość i rozrywka – nowe polskie zamki |

Przygotowując projekt, architekci skorzystali z modelu 3D, który opracowano z wykorzystaniem tysięcy zdjęć z drona. Pozwoliły one wykryć i uwzględnić wszelkie rodzaje modyfikacji tynków i substancji murów na przestrzeni wieków. Chcieliśmy wyjść poza zadanie przebudowy technicznej. Staraliśmy się uzupełnić historyczny budynek o współczesną architekturę, praktyczną i estetyczną zarazem. Nowe trasy zwiedzania zaprojektowaliśmy w istniejących już otworach i przerwach w zrujnowanej tkance, łącząc parter z nowo dostępnymi wyższymi kondygnacjami. Dodane współczesne elementy są wyraźnie rozpoznawalne. Pracowaliśmy z trzema podstawowymi materiałami, po jednym na każdym poziomie budynku. Zadaszenie wykonaliśmy ze szkła na stalowych belkach, klatki schodowe i kładki ze stali corten, a ścieżki na parterze z polerowanego betonu - wyjaśniają ideę projektu architekci. Dzięki ich interwencji zamek zyskał atrakcyjną trasę zwiedzania, która pozwala poznać jego historię, ale także podziwiać malownicze widoki Bramy Morawskiej z kładek na górnych poziomach.

Zabytki Dolnego Śląska. Renowacja w stylu eko Po raz trzeci rozstrzygnięty został polsko-niemiecki konkurs Zabytek – nie zapomnij! Denkmal – denk mal dran! Ma on podkreślać znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiej, wspólnej przestrzeni kulturowej oraz przyczyniać się do zrozumienia relacji między zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem.
Zabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków, podkreślający znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej.
Dom Kereta na liście Iconic Houses Warszawski Dom Kereta został wpisany na światową listę, na której znajdują się najlepsze, warte zwiedzenia dwudziestowieczne i współczesne domy.
Europejskie Dni Dziedzictwa z architekturą 8 września startuje w Polsce największe europejskie święto zabytków. W dwa wrześniowe weekendy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie bezpłatnie zwiedzić setki budynków i miejsc, które nie zawsze dostępne są dla szerszej publiczności.
Zagrożone dziedzictwo Europy 2018 Zajmująca się ochroną i promocją europejskiego dziedzictwa organizacja Europa Nostra ogłosiła listę 7 najbardziej zagrożonych historycznych miejsc na kontynencie. Znalazło się na niej m.in. zabytkowe centrum Wiednia.
Warszawskie spacery – plac Grzybowski W niedzielę - 26 czerwca - organizatorzy projektu Tu było, tu stało zapraszają na wycieczkę po placu Grzybowskim – miejscu związanym z żydowską Warszawą, które dziś odradza się między innymi dzięki rewitalizacji pobliskiej ulicy Próżnej.