Dlaczego Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej akceptuje sytuację, w której praktykant nie otrzymuje wynagrodzenia? Przecież wykonuje pracę, a za pracę dostaje się wynagrodzenie. Może kryje się za tym jakaś logika, ale nie wiemy, jaka, ponieważ Izba nie jest w stanie odpowiedzieć na żadne pytanie na ten temat. Aleksandra Czupkiewicz zapytała Izbę o aktualizację regulaminu Standardów Praktyk Studenckich, 11 czerwca opublikowaliśmy jej pytania i niedługo później nawiązaliśmy kontakt z Izbą. Niestety, pomimo wielokrotnych ponowień i próśb o wyjaśnienie sytuacji oraz udzielenie odpowiedzi na pytania, przedstawiciele Izby albo nie potrafili, albo nie chcieli tego zrobić.
Nadal będziemy próbować uzyskać stanowisko Izby zarówno na temat aktualnej sytuacji, jak i planów na przyszłość.
Zobacz, na jakie pytania Aleksandry Czupkiewicz Izba nie była w stanie udzielić nam odpowiedzi:
Pytania Aleksandry Czupkiewicz do Izby Architektów Reczypospolitej Polskiej
Izba Architektów wprowadziła aktualizację regulaminu Standardów Praktyk Studenckich. Ponieważ nie można pozostawić komentarza pod postem Izby poniżej kilka pytań, na które chciałabym poznać odpowiedź jako osoba pracująca w branży.
- Dlaczego Izba akceptuje sytuację, w której praktykant nie otrzymuje wynagrodzenia? Przecież wykonuje pracę, a za pracę dostaje się wynagrodzenie.
- Dlaczego ten system znowu godzi w środowisko architektów? Średnie płace w branży są już i tak niskie - trzeba nie mieć wyobraźni żeby nie wiedzieć, że bezpłatna praktyka będzie zagrożeniem dla najmłodszych w branży, których można teraz zwolnić i "zatrudnić" bezpłatnie studenta.
- Dlaczego zapewnienie stanowiska dla praktykanta wraz z oprogramowaniem jest obowiązkiem biura? To uczelnia powinna zapewnić możliwość rozwoju młodym architektom. Jeśli jej na to nie stać to może powinniśmy kształcić mniejszą ilość studentów?
- Czy Izba zdaje sobie sprawę, że 40 godzin tygodniowo wyklucza jakąkolwiek inną pracę stałą dla studentów, z których część utrzymuje się sama? Do tego te 40 godzin to jest za przyzwoleniem poniższego regulaminu - zero wynagrodzenia. Naprawdę za co mają się utrzymać te osoby? Czy edukacja w tym kraju nadal jest bezpłatna? To zaczyna być mitem. Wielu studentów nie może też wrócić do domów rodzinnych, bo w mniejszych miejscowościach czy na wsiach praktycznie nie ma biur architektonicznych - zdobycie praktyk graniczy tam pewnie z cudem. A praktyka nie może odbywać się zdalnie.
- Można mnożyć te pytania… nie rozumiem po co aktualizować regulamin, w którym utrwalone są rozwiązania wadliwe? Zamiast rozwijać nasze środowisko, polepszać sytuację zawodu, wprowadzać etyczne zachowania i warunki, promowane są scenariusze nie do przyjęcia. Chyba, że mają zniechęcać studentów pierwszego stopnia do przebranżowienia się już na tym etapie.
"Architektura-murator" zadała pytania IARP
W imieniu Autorki zadaliśmy pytanie Izbie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Czekamy na odpowiedź.
Czytaj też:
Przeczytaj zasady praktyk studenckich opublikowane przez IARP: