Studenci projektują z drewna. Relacja z warsztatów 1m3 w Tokarni

i

Autor: Archiwum Architektury Prezentacja samozaciskającej się struktury, która może służyć do siedzenia lub uzupełniać plac zabaw. Grupa Dominiki Janickiej i Jakuba Heciaka w składzie Zuzanna Boberek, Justyna Kaźmierczak i Paweł Rydzewski. Fot. Grzegorz Krzemień

Studenci projektują z drewna. Relacja z warsztatów 1m3 w Tokarni

2017-07-19 14:33

W ramach ogólnopolskich warsztatów studenckich w Tokarni grupa 18 studentów z całej Polski poznała tradycyjne i nowoczesne techniki obróbki drewna. Wykorzystując zdobytą wiedzę, pod okiem tutorów i cieśli z Muzeum Wsi Kieleckiej, uczestnicy stworzyli własne drewniane konstrukcje.

Zakończyła się trzecia edycja warsztatów Ogólnopolskich Warsztatów Architektonicznych 1m3, w ramach których studenci mają możliwość poznania, zrozumienia sposobu działania oraz zbudowania konstrukcji z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Tegoroczna edycja warsztatów odbyła się w dniach 2-7 lipca w Parku Etnograficznym w Tokarni – Muzeum Wsi Kieleckiej. Sam park to założenie pochodzące z 1977 roku, oparte na tradycyjnym układzie osadniczym wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. W czasie warsztatów 18 studentów z całej Polski pracowała pod czujnym okiem cieśli z Muzeum Wsi Kieleckiej oraz siedmiu tutorów. Uczestnicy poznali tradycyjne i nowoczesne metody obróbki i łączenia drewna, a następnie stworzyli własne projekty, odpowiadając na zapotrzebowanie Skansenu. Część obiektów pozostanie na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej, dwa zostaną przewiezione do Kielc, by stanąć w najważniejszych przestrzeniach publicznych miasta. Organizatorami warsztatów byli 1M3 (w składzie Grzegorz Krzemień i Jakub Heciak), Politechnika Świętokrzyska, Muzeum Wsi Kieleckiej, SARP o/Kielce oraz Instytut Dizajnu w Kielcach. Sponsorem strategicznym wydarzenia była firma Barlinek.