Architektura MuratorWydarzenia"Innowacje w Architekturze" - znamy laureatów!

"Innowacje w Architekturze" - znamy laureatów!

Podczas dzisiejszej gali, będącej zwieńczeniem inicjatywy "Architektury-murator", nagrodzono najbardziej innowacyjny projekt roku oraz wyróżniono trzy innowacyjne pracownie.

ARCH_89A

Najbardziej innowacyjnym projektem została wybrana NAWA biura Zieta Prozessdesign. Instalacja została doceniona za "[bycie jedynm z] szeregu projektów biura, świadczący[m] o konsekwentnie rozwijanej drodze twórczej, która opiera się na innowacji technologicznej, wykraczającej charakterem daleko poza obszar Polski i umożliwiającej zatarcie granic między przemysłem, designem, sztuką oraz architekturą".

Wzmiankę honorową otrzymały trzy pracownie - Zieta Prozessdesign, Pracownia Macieja Siudy oraz Maćków Pracownia Projektowa. Uzasadnienia jury oraz projekty nagrodzonych pracowni można zobaczyć na stronie konkursu.

Nie przyznano nagrody dla najbardziej innowacyjnej pracowni. Uzasadnienie jury brzmi:

"W opinii jury innowacyjność w architekturze oznacza absolutne nowatorstwo, pionierstwo i oryginalność. Jeśli dane techniki, pomysły czy idee są już wcześniej znane w skali światowej, nie można mówić o innowacyjności lokalnej. Odnosząc się do innowacji jako wartości „bez granic”, jury dostrzega ogromny potencjał polskich pracowni biorących udział w konkursie, jednak bez wskazania przykładu biura, które mogłoby stanowić punkt odniesienia w rozumieniu globalnym"

W nadchodzących dniach na stronie "Architektury-murator" pojawi się fotorelacja z wydarzenia, jak również pełen wykład holenderskiej architektki Caroline Bos, który otworzył dzisiejszą galę - "Dlaczego innowacyjność jest ważna".

Innowacyjny detal poszukiwany Po raz kolejny niemieckie czasopismo DETAIL przyzna nagrody za najbardziej innowacyjne detale. Wręczana co dwa lata DETAIL Prize ma wskazywać na ich znaczenie w całościowym projekcie architektonicznym.
Innowacyjna architektura w Polsce Ogłaszając 2017 rokiem Innowacji w Architekturze, redakcja „A-m” postanowiła sprawdzić, jakiego rodzaju nowatorskie rozwiązania i technologie wykorzystują polscy architekci i w jakim celu to robią, jak udoskonalenia te mogą przekładać się na życie użytkowników architektury, a wreszcie – czy powstają w Polsce obiekty, które moglibyśmy określić mianem innowacyjnych. Podsumowujemy całoroczne wydarzenie, którego zwieńczeniem był finał konkursu na najbardziej innowacyjne pracownie, projekty i realizacje w naszym kraju – fotoreportaż z gali, prezentacja nagród i wzmianek honorowych.
W stronę innowacyjnej prefabrykacji – relacja z warsztatów Tematem ostatnich warsztatów studenckich, które odbyły się w ramach naszej tegorocznej inicjatywy Innowacje w architekturze było opracowanie różnych, typologii zamieszkiwania w oparciu o prefabrykację i modułowość. Udział w zajęciach prowadzonych przez Zbigniewa Maćkowa z pewnością stanowił dla uczestników bezcenną lekcję pracy zespołowej i kreatywnego myślenia, jednak tym razem na autorów najlepszych projektów czekała dodatkowa premia – zaproszenie na specjalne spotkanie z Caroline Bos z UNStudio. Publikujemy relację z warsztatów w Warszawie i prace wytypowane przez prowadzących.
"Dlaczego innowacyjność jest ważna?" - pełen wykład Caroline Bos [FILM] Holenderska architektka z UNStudio porusza temat innowacyjności jako kluczowego narzędzia w procesie projektowym poprzez pryzmat ukończonych realizacji pracowni. Wykład został wygłoszony 16 listopada podczas gali konkursu "Innowacje w Architekturze".
Podsumowanie konkursu "Innowacje w Architekturze". FOTORELACJA Przedstawiamy galerię zdjęć z gali rozdania nagród "Innowacje w Architekturze", będącej zwieńczeniem inicjatywy organizowanej przez "Architekturę-murator".
Relacja z okrągłego stołu w Ambasadzie Królestwa Niderlandów Podczas dyskusji, która odbyła się w ramach wydarzenia "Innowacje w Architekturze", zebrani architekci z Polski i Holandii oraz przedstawiciele władz Warszawy próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak rozwiązania z innowacyjnych projektów powstałych za granicą można przeszczepić na polski grunt.