Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa

i

Autor: Archiwum Architektury Zalesie letnisko, proj. Jan Szpakowicz, 1974

Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa

2021-02-05 15:24

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.

Wystawa „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna” jest pierwszą tak obszerną prezentacją projektów i realizacji architekta. Zobaczymy na niej modele budynków jego autorstwa – przede wszystkim trzech domów w Zalesiu Dolnym, a także przestrzenne diagramy kompozycji modularnych oraz projekty, rysunki i fotografie związane z takimi koncepcjami jak osiedle Waszyngtona (Warszawa, 1962), Stegny (Warszawa, 1973), Natolin Wyżyny (Warszawa, 1978), Moczydło (Warszawa ,1980), Szkoła Specjalna w Legionowie (1989) czy te, które powstały już poza granicami Polski: Ain Benian i Tijarat (Algieria, 1982), osiedla w Giberville (Francja, 1994).

Czytaj też: Dom Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym |Logiczny porządek i matematyczny rygor projektowanych przez Szpakowicza systemów sprawiają, że proponowane przez niego rozwiązania stają się niezwykle uniwersalne – funkcjonują ponad skalą, funkcją i granicami kręgów kulturowych czy tendencji stylowych. W jego twórczości pobrzmiewają echa inspiracji awangardowymi twórcami z Francji (Claude Parent), Japonii (Kenzo Tange), ale przede wszystkim twórczością architektów skupionych wokół warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – Oskara Hansena, Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Sołtana – czytamy w informacji prasowej. Wystawie towarzyszyć będzie rozbudowany program wydarzeń – wykładów, prezentacji i dyskusji. Wystawa „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”Kiedy: 5 lutego – 19 września 2021 rokuGdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5Kuratorzy: Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski Identyfikacja wizualna: Michał Majewski

ZAPISZ SIĘ