powojenne dziedzictwo

Mozaika w Barze Alpejskim w Warszawie zniknęła, ale wciąż tu jest. Właściciele wyjaśniają

2025-01-15 9:40

Z Baru Alpejskiego w Warszawie zniknęła mozaika, a w jej miejscu pojawiła się ściana z białymi kafelkami. Jak się okazało, została ona tymczasowo zasłonięta na potrzeby kręconego tam serialu. Kolorowa kompozycja znajduje się na wielkiej ścianie na wprost wejścia od lat 70. Jej zasłonięcie zaalarmowało miłośników mozaik, którzy powiadomili Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Spis treści

  1. Mozaika została zasłonięta scenografią - aktualizacja
  2. Co się stało z mozaiką z Baru Alpejskiego?
  3. Mozaiki wciąż na cenzurowanym
Anna Cymer: architektura lat 90. była kiczowata, ale nasza

Mozaika została zasłonięta scenografią - aktualizacja

Pomimo wielokrotnych prób na przestrzeni ostatnich dwóch dni, nie udało nam się skontaktować telefonicznie z właścicielami lokalu, Mezalians Bistro & Pub. Wczoraj pod postem fanpage'a Buduje się w Polsce nt. mozaiki pojawił się jednak komentarz bistra, zapewniający, że mozaika ma się dobrze, a jej zniknięcie jest tymczasowe:

Mozaika jest w nienaruszonym stanie pod panelami z plastikowymi kafelkami oraz ramkami. Całość można odsunąć w jakieś 10 min i odsłonić mozaikę [...]. Jest to scenografia do serialu, która jest tymczasowa.

Nie ma zatem powodów do obaw.

Poniżej oryginalna treść artykułu.

Co się stało z mozaiką z Baru Alpejskiego?

Mozaika z Baru Alpejskiego przy ul. Międzynarodowej 68 w Warszawie zniknęła. Charakterystyczna kolorowa kompozycja nawiązująca do nazwy lokalu, przedstawiająca góry pod zachodzącym słońcem, powstała prawdopodobnie w latach 70. Jej autor lub autorka nie są znani. Lokal przeszedł niedawno remont związany prawdopodobnie ze zmianą właścicieli - informują o niej klienci baru w opiniach Google. Ceramiczną mozaikę zastąpiły kafelki i zdjęcia w ramkach.

Zobacz także: Warszawskie mozaiki. Przewodnik po najpiękniejszych mozaikach z PRL w stolicy

Czy mozaika została skuta, czy zasłonięta - wciąż nie wiadomo.

Jest:

Tu była mozaika w Barze Alpejskim. fot. Jan Trojan

i

Autor: Jan Trojan

Było:

Mozaika w Barze Alpejskim w Warszawie

i

Autor: Julia Dragović / archiwum prywatne Autor kompozycji nie jest znany

Zniknięcie mozaiki zauważyła grupa miłośników powojennych mozaik, która 11 stycznia przyszła do Baru Alpejskiego.

Byliśmy ze znajomymi w trakcie zwiedzania i chcieliśmy zjeść coś w klimatycznym miejscu. Kiedy weszliśmy do lokalu, byliśmy zaskoczeni, że nigdzie nie ma kultowej mozaiki która nas tam ściągnęła. Porównaliśmy zdjęcia z internetu z zastanym widokiem i okazało się, że mozaika zniknęła pod warstwą nijakich płytek. W sąsiednim pomieszczeniu jednak dalej wiszą dekoracyjne płaskorzeźby

- mówi mi Jan Trojan.

O sprawie został już poinformowany Stołeczny Konserwator Zabytków, Michał Krasucki.

Za pomocą mediów społecznościowych poinformowałam Stołecznego Konserwatora Zabytków o zniknięciu mozaiki, co spotkało się z natychmiastową reakcją. Czekamy na jego dalsze kroki i informację, czy coś można jeszcze w tej sprawie zrobić

- mówi A-m Kalina Kaczmarek, która razem z Janem Trojanem należy do Stowarzyszenia Ochrony Architektury Powojennej, a w czerwcu 2024 roku organizowała w Warszawie czyszczenie mozaik na Szpitalu Banacha. Jan Trojan przewodniczy Stowarzyszeniu.

Mozaika z Baru Alpejskiego nie była wpisana do rejestru zabytków. Była w bardzo dobrym stanie.

Architektura Murator Google News
Autor:

Mozaiki wciąż na cenzurowanym

Mimo że coraz więcej kompozycji ceramicznych wpisywanych jest do rejestrów zabytków, a spod tynku sensacyjnie odsłania się zapomniane mozaiki, wciąż zdają się one być niedoceniane przez część właścicieli lokali. W ostatnich latach mamy do czynienia z rozdwojeniem jaźni - z jednej strony powojenne mozaiki wciąż są niszczone, z drugiej - powstają nowe, współczesne, imitujące te z PRL-u lub nawiązujące do ich dziedzictwa.

Zobacz także: Bezcenna mozaika w Hotelu Forum w Krakowie zniszczona. Zdobiła ścianę kawiarni Panorama na ostatnim piętrze

Ilość mozaik w Polsce wciąż jest na tle innych krajów o komunistycznej przeszłości w tej części Europy niemal bezprecedensowa - ustępujemy miejsca jedynie Ukrainie i Rosji, a nieco dalej na południe być może Bułgarii. Tworzyli je uznani polscy artyści i eksperci, nierzadko w warunkach, które dziś nazwalibyśmy ekstremalnymi, a technologia nie dawała takiej pomocy jak dziś. Do perfekcji doprowadzono w Polsce pracę ze szkliwem i kolorem, a centrum mozaiki znajdowało się w niewielkiej wsi niedaleko Tarnowa - w Spółdzielni "Kamionka" w Łysej Górze. Zawiadywał nią Bolesław Książek, ceramik wybitny. O dziełach z Łysej Góry powstał ostatnio film, Ceramiczna rewolucja.

Dziwi, że w 2025 roku, kiedy rośnie wiedza o artystach i ich dziełach oraz liczba pozycji ceramicznych zabytków objętych ochroną, wciąż znikają w Polsce mozaiki. Ceramika architektoniczna potrzebuje lepszej ochrony.

Architektura-murator. Podcast 30/30
Anna Cymer: Ależ to jest brzydkie!