Nagrody Roku SARP 2017 rozdane! Grand Prix dla Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach

i

Autor: Archiwum Architektury Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, proj. BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Biuro Projektowe Małeccy, Grand Prix Nagrody Roku SARP 2017; fot. Jakub Certowicz

Nagrody Roku SARP 2017 rozdane! Grand Prix dla Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach

2018-05-24 12:59

23 maja poznaliśmy laureatów Nagrody Roku SARP 2017. Jury doceniło takie realizacje jak Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach, biurowiec Za Bramką w Poznaniu, Sąd Rejonowy w Siedlcach, Rudy Dom, przedszkole w Żorach oraz Domowy Szpital w Białej Podlaskiej.

Grand Prix za najlepszy obiekt architektoniczny przyznano siedzibie Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jury doceniło projekt autorstwa BAAS Arquitectura, Grupy 5 Architekci i Biura Projektowego Małeccy za „wkład w rewitalizację śródmiejskich przestrzeni miast, wrażliwość i kreatywność w wykorzystaniu charakterystycznych dla miejsca materiałów – ceramiki" oraz „za plastyczną delikatność, która pozwala współistnieć architekturze różnych epok".

Podczas uroczystości, która odbyła się w stołecznej siedzibie SARP były prezes Stowarzyszenia architekt Krzysztof Chwalibóg przypomniał, że korzenie konkursu sięgają stanu wojennego. „Wtedy grupa fanatyków zrzeszona w SARP-ie stwierdziła, że należy myśleć o jakości architektury i żeby ją promować trzeba stworzyć pewne narzędzia (…). Chcąc państwu o tym opowiedzieć, pomyślałem, że mamy do czynienia z jakąś okrągłą rocznicą. Sądziłem, że to jest 25 lat i zupełnie nieźle to wygląda, ale jak drugi raz zacząłem liczyć lata okazało się, że to nie jest 25-lecie, ale 35-lecie funkcjonowania tej nagrody. Wydaje się, że SARP miał znakomity pomysł i potrafi go świetnie realizować” – podkreślił Krzysztof Chwalibóg.

Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt zrealizowany ze środków publicznych otrzymał biurowiec Za Bramką w Poznaniu autorstwa pracowni Ultra Architects. Wyróżnienie przyznano „za wkład w rewitalizację śródmiejskich przestrzeni miast, intensyfikację wykorzystania ich potencjału”, a także „za udane wkomponowanie współczesnej architektury w historyczną strukturę miejską”.

W kategorii budynek biurowy lub administracji publicznej za siedzibę Sądu Rejonowego w Siedlcach nagrodę przyznano pracowni HRA Architekci. Jak napisano w uzasadnieniu, nagrodę przyznano za „nowe, konsekwentne odczytanie tradycji palladianizmu – w planie, fasadzie i przemyślanym usytuowaniu publicznego budynku”.

Najlepszym obiektem w kategorii budynek mieszkalny okazał się Rudy Dom autorstwa pracowni Toprojekt. Według jury, budynek wyróżnia się „ujmującą prostotą kompozycji, naturalnością użytych materiałów”. Nawiązuje także „do tradycji regionu i do dobrego budowlanego rzemiosła”.

Pracownia Toprojekt zwyciężyła również w kategorii budynek oświaty – za przedszkola w Żorach. W ocenie jury, obiekt ten stanowi przykład „kreatywnego, architektonicznego rozwiązania problemów szczupłej, niekształtnej działki”.

W kategorii budynek specjalny nagrodę otrzymało Biuro Projektowe Arch-Dom Ryszard Suchora, Henryk Dołęgowski za Domowy Szpital w Białej Podlaskiej. Jury doceniło zwłaszcza „udane przekształcenie utylitarnego pawilonu w architekturę nadającą przestrzenny wyraz służbie zdrowia” oraz „wprzęgnięcie otaczającej zieleni w sam środek architektonicznej kompozycji”.

W trakcie uroczystości ogłoszono także wyniki I edycji Konkursu Architektury Ceglanej, skierowanego do studentów. Jego organizatorem jest Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej, a partnerem organizacyjnym – SARP.

Jak zaznaczył wiceprezes SARP Grzegorz Stiasny, zawód architekta „powinien być kojarzony także z młodymi ludźmi i ich pomysłami”. „Chcieliśmy zrobić coś, żeby ci młodzi ludzie zobaczyli, jak piękny jest zawód, do którego aspirują, a równocześnie jak trudną sztuką jest architektura. Świetnym przyczynkiem do tego był pomysł rzucony przez naszych partnerów, aby młodzi ludzie zaprojektowali coś z cegły. Jak wiadomo, cegła jest najcudowniejszym materiałem świata, ale także niesłychanie wymagającym” – zwrócił uwagę.

W kategorii Dom Jednorodzinny pierwszą nagrodę otrzymał Adam Piaseczyński. Drugie miejsce zajął Piotr Zalewski, a trzecie – Piotr Przekop. Wyróżnienie przyznano Aleksandrze Frątczak. Z kolei w kategorii „Budownictwo Przyszłości” zwyciężyła Klaudia Lachcik. Drugą nagrodę przyznano Szymonowi Królowi, a trzecią – Karolowi Łąckiemu i Dominikowi Perzchlewiczowi. Jury wyróżniło ponadto Karolinę Szczygieł.

Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich została ustanowiona w 1983 roku i przyznawana jest od ponad 30 lat za wzniesione na terenie Polski obiekty o znaczących wartościach architektonicznych. Dodatkowo przyznawana jest Nagroda za najlepsze obiekty zrealizowane ze środków publicznych.

W skład jury tegorocznej edycji konkursu weszli: wiceprezes SARP Grzegorz Stiasny (przewodniczący), Janusz Grycel, reprezentujący Związku Architektów Rosyjskich, Magdalena Kozień-Woźniak, Zenon Remi, Marta Sękulska-Wrońska i Hubert Wąsek, a także architekt krajobrazu Marek Szeniawski oraz dwóch przedstawicieli mecenasa konkursu. (PAP)