Architektura MuratorWydarzeniaPowiaty 2020: nabór kuratorów do nowej odsłony projektu NIAiU

Powiaty 2020: nabór kuratorów do nowej odsłony projektu NIAiU

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki organizuje drugą edycję projektu „Powiaty”. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja międzywojennej architektury powstającej poza głównymi ośrodkami II Rzeczpospolitej. Nabór kuratorów do 21 czerwca!

Powiaty 2020: nabór kuratorów do nowej odsłony projektu NIAiU

Flagowymi i rozpoznawalnymi architektonicznymi symbolami procesów modernizacyjnych zachodzących w okresie II RP są elementy modernistycznej zabudowy dynamicznie rozwijających się miast takich jak Gdynia, Warszawa czy Katowice. Ich ranga wynika zarówno z bardzo dobrego ich przebadania, jak i szeregu akcji popularyzacyjnych. Celem projektu jest pokazanie, że analogiczne zjawiska zaszły także w mniejszych ośrodkach, a będące ich świadectwem architektoniczne dziedzictwo może stać się pretekstem do lepszego wniknięcia w lokalną historię oraz budowy specyficznej, zakorzenionej lokalnie tożsamości nierozerwalnie związanej z ogólnokrajową narracją tzw. wielkiej historii.

Tegoroczna edycja zakłada wytypowanie ośmiu obszarów z wybranych międzywojennych województw pozostających w obecnych granicach Polski. Do każdego regionu potrzebny będzie kurator, o ile to możliwe związany z danym miejscem. Wybrani uczestnicy zostaną zaproszeni na zorganizowane specjalnie dla nich warsztaty szkoleniowe dotyczące promowania wiedzy o lokalnym dziedzictwie, budowy jego atrakcyjnego wizerunku, edukacji, metodach prezentacji. Warsztaty będą także wstępem do przygotowania przedsięwzięć ekspozycyjnych i edukacyjnych – lokalnie i online.

Merytoryczna i ikonograficzna treść tych regionalnych prezentacji będzie od początku koordynowana w taki sposób, aby zbudować z nich spójny scenariusz wspólnej wystawy, która pozwoli ukazać zupełnie nieznaną skalę i efekty działań modernizacyjnych w całym kraju. Wystawa zbiorowa planowana jest wstępnie na początek 2021 roku. Więcej informacji i formularz rekrutacyjny na stronie www.niaiu.pl/powiaty.

Tagi:
Projektanki_ci dla Ukrainy Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Instytut Dizajnu w Kielcach zapraszają do przesyłania ofert pracy dla osób dotkniętych skutkami inwazji Rosji na Ukrainę.
Przestrzeń wspólna jest wartością – Nagroda NIAiU Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki ogłosił trzecią edycję konkursu na najlepsze prace magisterskie dotyczące przestrzeni wspólnych i budynków użyteczności publicznej. Zgłoszenia do 7 września.
NIAiU przeprowadzi digitalizację „Architektury-murator” Digitalizacja miesięcznika stanowi fundamentalny krok realizacji misji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, czyli upowszechniania i popularyzacji wiedzy na temat współczesnej polskiej architektury – mówi dyrektor instytucji Bolesław Stelmach. NIAiU zdecydował właśnie zdigitalizować wszystkie archiwalne wydania magazynu i udostępnić je szerokiemu gronu odbiorców.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.
Pałac Saski siedzibą Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki! Nie Senat, nie Muzeum Zniszczenia Warszawy, ale Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zajmie prawdopodobnie główną przestrzeń zrekonstruowanego Pałacu Saskiego. Decyzja już 26 maja!
Urban Summer School - Lublin, Warszawa, Szumin W dniach 26.08.2018 – 8.09.2018 Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na letnie warsztaty, poświęcone realizacjom Oskara i Zofii Hansenów. Zgłoszenia można przesyłać do 7 maja.