Studenci Politechniki Warszawskiej opracują plan dekarbonizacji budownictwa w stolicy

i

Autor: Archiwum Architektury Projekt nowego zagospodarowanie skweru u zbiegu ul. Łomżyńskiej i Jadowskiej w Warszawie nagrodzony w konkursie z 2019 roku, autorzy: Jakub Gondrowicz, Wojciech Hryszkiewicz i Dorota Ryżko

Studenci Politechniki Warszawskiej opracują plan dekarbonizacji budownictwa w stolicy

2021-09-10 15:40

Warszawa dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r. Jednym z działań, które mogą się do tego przyczynić, jest dekarbonizacja budownictwa. To także główne założenie współpracy, jaką stolica właśnie rozpoczyna z przedstawicielami biznesu i nauki.

Warszawa dołączyła do projektu „Inżynierowie Nowej Generacji”, w ramach którego grupa studentów z Politechniki Warszawskiej opracuje plan dekarbonizacji budownictwa w stolicy do 2050 roku. Niezbędną wiedzę i pomoc studenci uzyskają od ekspertów firmy Danfoss oraz od wykładowców Duńskiego Uniwersytetu Technicznego. Finalne opracowanie ma powstać w ciągu najbliższego roku akademickiego. Gotowy dokument zostanie przekazany przedstawicielom m.st. Warszawa i w przyszłości posłuży jako wsparcie przy kształtowaniu polityki miejskiej w zakresie bardziej ekologicznego budownictwa i transformacji energetycznej w ramach opracowywanej Zielonej Wizji Warszawy.Inwentaryzacja gazów cieplarnianych, którą wykonaliśmy w tym roku, pokazuje, że  sektor budynków i energii jest głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych w Warszawie – odpowiada za aż 82,35% naszych emisji. Dlatego nowoczesne, niskoemisyjne i energooszczędne budownictwo będzie jednym z najważniejszych rozwiązań, które pomogą nam zatrzymać katastrofę klimatyczną. Ograniczenie emisji z tego sektora do zera to także jeden z celów stawianych państwom członkowskim przez Unię Europejską. Wspólnota jako termin graniczny wskazuje rok 2050, czyli ten sam, w którym Warszawa zamierza stać się neutralna klimatycznie. Widzimy w tym nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim szansę na zieloną transformację naszego miasta – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni. Partnerami projektu „Inżynierowie Nowej Generacji” są m.st. Warszawa, Politechnika Warszawska, firma Danfoss i Ambasada Królestwa Danii w Polsce. Porozumienie dotyczące współpracy w zakresie dekarbonizacji budownictwa ze strony Politechniki Warszawskiej podpisali przedstawiciele Wydziału Inżynierii Lądowej.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ