Zrównoważone budownictwo

i

Autor: Archiwum Architektury

Zrównoważone budownictwo nie musi być drogie. Decyzje podjęte w czasie projektowania nic nie kosztują

2011-07-14 2:00

Budynki zaprojektowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju są tańsze w eksploatacji i przyjazne dla użytkowników oraz środowiska. To nie mit, ale rzeczywistość, o czym mogli się przekonać uczestnicy seminarium „Zrównoważone projektowanie – potrzeba integracji oraz nowoczesnych rozwiązań”.

To już trzecie spotkanie w ramach projektu „Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej”. Projekt ten zainicjowała firma RD bud, generalny wykonawca. W seminarium, które odbyło się 7 czerwca 2011r. w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie wzięli udział: architekci, inwestorzy, deweloperzy i przedstawiciele firm budowlanych. Podczas spotkania przeprowadzono unikatowe warsztaty w formie gry, przygotowane i zorganizowane przez firmę Buro Happold Polska, specjalnie na potrzeby seminarium. Ich celem było zaprojektowanie budynku biurowego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jego powstanie zależało od decyzji uczestników, którzy podzielili się na cztery grupy reprezentujące: architektów, inwestorów, inżynierów i firmy związane z procesem wykonawczym. Każda z grup mając do dyspozycji z góry określony budżet musiała podjąć decyzje związane z ich profilem działalności. Rezultaty ich pracy zostały ocenione przez konsultantów Buro Happold Polska pod kątem zgodności zastosowanych rozwiązań z zasadami zrównoważonego budownictwa. Wnioski były zaskakujące. Architekci zamknęli się w budżecie uzyskując bardzo dobrą notę, ale kosztem kilku projektowych wyrzeczeń. Deweloperzy zaś okazali się wyjątkowo szczodrzy. W przeciwieństwie do nich inżynierowie i wykonawcy sporo zaoszczędzili.

- Uczestnicy uważnie i krytycznie podeszli do proponowanych rozwiązań, co doprowadziło do ciekawych dyskusji. Wszyscy podchwycili zabawę i, zgodnie z naszymi intencjami, nie trzymali się rygorystycznie reguł narzuconym przez metody certyfikacji, kierując się przede wszystkim logiką i zdrowym rozsądkiem. Świadczy to o wysokim zrozumieniu założeń zrównoważonego rozwoju wśród uczestników seminarium. – ocenia Marek Dąbrowski z Buro Happold.

- Warsztaty dały ciekawą możliwość sprawdzenia w praktyce problemów i trudności zrównoważonego projektowania. Dzięki szerokiemu przekrojowi reprezentantów rynku budowlanego można było porównać opinie na temat proponowanych rozwiązań eko oraz ocenić różnice w podejściu do zielonego budownictwa obowiązującym do tej pory w Polsce z wymaganiami certyfikacji w USA czy Anglii. – ocenił Michał Gerwat, z firmy Globe Trade Centre.

Uczestnicy przekonali się również, że zrównoważone obiekty nie muszą być drogie w budowie i jak wiele zależy od decyzji podjętych jeszcze w fazie projektu. – Warsztaty uzmysłowiły nam , że zrównoważony rozwój nie musi wiązać się z dużymi kosztami. – podkreśla Jean-Luc Darras, dyrektor techniczny w firmie RD bud. Podobnego zdania jest Ian Booth, dyrektor Buro Happold Polska.

- Zaprojektowanie optymalnej powierzchni użytkowej, odpowiedniej proporcji okien, aby uzyskać maksymalną ilość światła dziennego nie wnosi dodatkowych kosztów. Za to zmniejsza późniejsze opłaty eksploatacyjne, podobnie jak ograniczenie klimatyzacji wewnątrz budynku. Dobre i rozsądne decyzje podejmowane w procesie projektowania nic nie kosztują i są nieodłącznym elementem zrównoważonego rozwoju. - podsumowuje Ian Booth.

Po warsztatach odbył się panel, w którym takie firmy jak Autodesk, HP Polska, Pilkington Polska, Aga Light (Grupa Luxiona), przedstawiły rozwiązania dla zrównoważonych inwestycji budowlanych.

Eksperci: architekci Jakub Lewkowicz, Ian Booth z Buro Happold oraz Sebastian Wall z Instytutu Techniki Budowlanej rozmawiali na temat rozwiązań, które nie wymagają dużych nakładów, a które można zastosować już teraz. Sponsorem głównym spotkania była firma RD bud. Seminarium zostało zorganizowane we współpracy z: Buro Happold Polska, Pilkington Polska, Aga Light (Grupa Luxiona), Hewlett-Packard Polska oraz Grupa TUP. Patronat medialny wydarzeniu zapewniły: Puls Biznesu, "Architektura - murator", Inwestycje Budowlane - Murator, portal informacyjny Murator PLUS; Ecomanager, Biznes i Ekologia oraz portal urbanistyka.info.

Produkcją seminariów, koncepcją merytoryczną oraz promocją projektu zajmują się firmy Bluevine Consulting oraz Fautor Sustainable Marketing.