Makieta Domu Aatrialnego w Opolu

i

Autor: Marcin Czechowicz Makieta Domu Aatrialnego w Opolu

Dom Aatrialny

2014-09-09 12:46

Projektując obiekt, architekt zaproponował odwrotność znanego już od starożytności domu atrialnego, w którym życie toczyło się wokół centralnie zlokalizowanego dziedzińca. Dom Aatrialny jest zamknięty od środka, a otwarty na zewnątrz. Tym samym powstał zupełnie nowy typ budynku jednorodzinnego.

Nazwa obiektuDom Aatrialny
Adres obiektuOpole
AutorzyKWK Promes, architekt Robert Konieczny
KonstrukcjaKrzysztof Anioł
Generalny wykonawcaART-BUD Mariusz Kałucki
Inwestorprywatny
Powierzchnia terenu10057.0 m²
Powierzchnia zabudowy414.0 m²
Powierzchnia użytkowa526.0 m²
Powierzchnia całkowita660.0 m²
Kubatura2055.0 m³
Projekt2002-2003
Data realizacji (początek)2003
Data realizacji (koniec)2006

Działka pod lasem, na której zaprojektowano budynek miała jeden mankament – dojazd od strony południowo-zachodniej. Aby uniknąć oczywistej kolizji funkcjonalnej drogi do obiektu z ogrodem, dojazd został zagłębiony w ziemi. W efekcie powstał budynek będący odwrotnością domu atrialnego: otwiera się tarasami na wszystkie strony, a przybywający z zewnątrz nie może dostać się do ogrodu inaczej niż przechodząc przez aatrium i dom.

Robert Konieczny

Jeden z dwóch, obok Bolko Loftu Przema Łukasika, współczesnych polskich domów jednorodzinnych, który doczekał się już własnego hasła w Wikipedii. Zdaniem Roberta Koniecznego budynek przełomowy w jego karierze. Po raz pierwszy w tak jednoznaczny sposób forma i struktura jest tu maksymalnie najprostszą odpowiedzią na potrzeby inwestora i kontekst miejsca: podejście do projektowania, które stało się znakiem rozpoznawczym KWK Promes. W tym przypadku głównym założeniem stało się oddzielenie strefy dojazdowej od ogrodu i chęć otoczenia domu ze wszystkich stron otwartymi na malowniczą okolicę tarasami. Aby dojazd z ulicy na posesję nie psuł wizualnie najatrakcyjniejszej części działki, zaplanowano go w zagłębieniu. Droga prowadzi następnie pod budynkiem, aż wreszcie, w miejscu przestronnego dziedzińca, wznosi się na poziom parteru po drugiej stronie, gdzie przewidziano garaż.

Wykonawcy makiety: Łukasz Jagoda, Michał Seredyński

Nagrody:

2007 Nominacja do Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe

2007 Grand Prix i Nagroda Związku Architektów Rosyjskich na II Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów w Mińsku

2012 Najlepszy budynek III RP ostatnich dwóch dekad w plebiscycie czytelników tygodnika Polityka

Makieta Domu Aatrialnego w Opolu

i

Autor: Marcin Czechowicz Makieta Domu Aatrialnego w Opolu