Przełomy Najlepszym Budynkiem Świata 2016 roku

i

Autor: Archiwum Architektury Robert Konieczny odbiera statuetkę dla Najlepszego Budynku Świata 2016 roku z rąk przewodniczącego jury Davida Chipperfielda, fot. dzięki uprzejmości pracowni

Przełomy Najlepszym Budynkiem Świata 2016 roku

2016-11-21 13:25

Centrum Dialogu Przełomy projektu KWK Promes zdobyło prestiżowy tytuł The World Building of the Year 2016 na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie.

Światowy Festiwal Architektury, jedna z najgłośniejszych i najbardziej promowanych międzynarodowych imprez architektonicznych, organizowany jest od 2008 roku przez koncern medialny EMAP, wydawcę m.in. czasopisma „Architectural Review”. Siódma edycja festiwalu po czterech latach przerwy znów miała miejsce w Europie. Podczas trzydniowego wydarzenia, odbywającego się w dniach 16-18 listopada na terenie Areny Berlin, tradycyjnie rozstrzygnięto konkurs na najlepsze projekty i realizacje z całego świata. W tym roku obiekty w 30 kategoriach oceniało 67 sędziów – przedstawiciele najważniejszych branżowych magazynów i uczelni architektonicznych, a także wybitni projektanci, wśród nich m.in. David Chipperfield, Luisa Hutton, Robert Schäfer czy Frédéric Migayrou.

Za Najlepszy Obiekt Kultury sędziowie uznali Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie projektu KWK Promes, które w tej kategorii rywalizowało m.in. z Muzeum Alpinizmu biura Zaha Hadid Architects, biblioteką Dokk1 w Aarhus autorstwa Schmidt Hammer Lassen Architects czy Writers Theatre w Glencoe projektu Studio Gang. Spośród zwycięzców we wszystkich konkursowych kategoriach jury wyłoniło następnie obiekt, któremu przyznało Grand Prix festiwalu i tytuł Najlepszego Budynku Świata 2016 roku. Po raz pierwszy w historii to prestiżowe wyróżnienie zdobyła realizacja z Polski: Centrum Dialogu Przełomy. Ten projekt wzbogaca miasto i życie w tym mieście. (...). To fragment miejskiej topografii, ale równocześnie muzeum. Schodząc pod ziemię, zgłębiamy pamięć i historię miasta, natomiast wychodząc na powierzchnię, publiczne oblicze budynku. Jego pofałdowany dach można interpretować i wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Jest to projekt, który odnosi się do przeszłości w sposób optymistyczny, poetycki i charakteryzujący się dużą dozą wyobraźni – uzasadniał decyzję David Chipperfield, przewodniczący jury.

Centrum Dialogu Przełomy jest dziewiątym obiektem wyróżnionym tytułem Najlepszego Budynku Świata. Mimo komercyjnego charakteru imprezy i wielu spektakularnych realizacji startujących w konkursie, sędziowie konsekwentnie wybierają projekty znaczące lokalnie, autorstwa pracowni spoza kręgu architektonicznych gwiazd (wyjątkiem była nagroda z 2010 roku dla muzeum MAXXI w Rzymie projektu Zahy Hadid i z 2015 roku dla apartamentowca Interlace w Singapurze projektu OMA). W 2008 roku najlepszym Budynkiem Świata ogłoszono Uniwersytet im. Luigiego Bocconiego w Mediolanie, mało wówczas znanej irlandzkiej pracowni Grafton Architects, w 2009 roku Centrum Kultury Mapungubwew RPA projektu Peter Rich Architects, w 2011 roku biurowiec Media-ICT w Barcelonie projektu Cloud 9, w 2012 roku kompleks Gardens by the Bay w Singapurze projektu Wilkinson Eyre Architects, w 2013 roku Galerię Sztuki w Auckland w Nowej Zelandii projektu Francis-Jones Morehen Thorp i Archimedia, a w 2014 roku niewielką kaplicę w Ho Chi Minh projektu wietnamskiego biura a21studio.