Green Building

i

Autor: Anna Jankowska WIZUALIZACJA - widok od południowego-wschodu

Dwie nagrody dla studentek Politechniki Białostockiej

2017-10-18 14:00

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie Green Building Awards odbyła się 5 października. Studentki z Białegostoku zdominowały kategorię „Najlepszy projekt ekologiczny”. Doceniono projekt Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego w Ogrodniczkach i Szlaku Kanału Augustowskiego.

Konkurs Green Building Awards, którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, odbywa się od 2012 roku. Jego głównym celem jest propagowanie budownictwa ekologicznego w oparciu o wykorzystanie nowych technologii. W każdej kategorii przyznawane jest jedno wyróżnienie i nagroda główna.

Główną nagrodę zdobyła praca dyplomowa Anny Jankowskiej, której promotorem jest dr inż. arch. Adam Turecki. Stanowi ona próbę odpowiedzi na potrzebę stworzenia warunków dla sportu i wypoczynku w Białymstoku. Projekt zlokalizowano na terenie byłej żwirowni w Ogrodniczkach, gdzie wcześniej znajdowały się wyciągi narciarskie. W projekcie wykorzystano idee budownictwa zrównoważonego.

Opis autorski (fragment):

Projekt został podzielony na trzy etapy, zaczynając od skali regionalnej, kończąc na koncepcji architektonicznej budynku. W pierwszej fazie koncepcyjnej uwzględniono powiązania Ogrodniczek istniejące w skali regionalnej. Przedstawiono analizy dotyczące zasięgu oddziaływania ośrodka, jak również szlaki turystyczne (Green Velo, szlaki Gminy Supraśl). Zaproponowano również nowe trasy sportowo-rekreacyjne dla rowerzystów, narciarzy biegowych, amatorów nordic-walking oraz innych sportów i aktywności. Ostatnią fazę pracy dyplomowej stanowiła koncepcja architektoniczna stacji narciarskiej. Zaprojektowany obiekt znajduje się na najbardziej uczęszczanym stoku, w miejscu, gdzie możemy podziwiać panoramę całej okolicy. Ostateczny wygląd budynku to wzajemne dopełnianie się dwóch części – drewnianej, zwartej bryły oraz metalowego rusztu elewacyjnego z użyciem linek stalowych i siatek.

Z kolei wyróżnienie w konkursie otrzymała praca Szlak Kanału Augustowskiego autorstwa studentek Agaty Klepackiej i Anny Jankowskiej, będąca projektem semestralnym opracowanym pod kierunkiem prof. Jerzego Uścinowicza oraz dr inż. arch. Agnieszki Januszkiewicz. Dotyczyła ona stworzenia sieci marin uzupełnionych o obiekty hotelowe.