Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu

Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.

Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu; il. materiały konkursowe

Siedziby Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu znajduje się na terenie starówki, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To neogotycki, zabytkowy budynek, wzniesiony w latach 1901-1903. Przylega do niego dwukondygnacyjny obiekt pomocniczy, przeznaczony do rozbiórki. Zadaniem uczestników ogłoszonego właśnie konkursu architektonicznego jest zaprojektowanie modernizacji historycznego gmachu i nowego skrzydła, które wykorzystywane będzie jako siedziba Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej i gdzie stacjonować będzie grupa dowódczo-sztabowa z pojazdami, sprzętem dowodzenia i łączności. Powierzchnia działki wynosi blisko 3,5 tys. m².

W 7-osobowym jury pod przewodnictwem Marka Perepeczo zasiadają architekci Piotr Sobociński, Adam Kołodziej i Małgorzata Adamska, a także Sławomir Herbowski, Emanuel Okoń, miejski konserwator zabytków i Tomasz Beciński. Funkcję sekretarza pełni Joanna Smoczyńska. Pula nagród w konkursie wynosi 70 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca zaplanowano 30 tys. zł, za miejsce drugie – 20 tys. zł, a za trzecie – 10 tys. zł. Regulamin przewiduje też dwa wyróżnienia po 5 tys. zł każda. Składnia wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 14 lipca, składania prac – do 5 października. Ogłoszenie wyników 28 października. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: sarptorun.pl/konkursy.

Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu; fot. materiały konkursowe

 

Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej w Warszawie: konkurs SARP Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej przy ul. Flisa w Warszawie. Składanie wniosków do 15 czerwca.
Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła tegorocznych laureatów konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Za najlepszą pracę teoretyczną doceniono Annę Jarugę-Rozdolską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, natomiast stypendystą fundacji został Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Wyniki konkursu na zespół budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego przy ul. Świętojerskiej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix dla Browarów Warszawskich projektu Jemsów, ale wśród najlepszych stołecznych realizacji także kameralna plaża w Wawrze, targowisko Bakalarska czy Dom Ronalda McDonalda. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.
Michał Spólnik i Marcin Kitala z nagrodą w konkursie eVolo Skyscraper 2022 W międzynarodowym konkursie eVolo Skyscraper 2022 po raz kolejny doceniono zespół z Polski. Za koncepcję wieżowca New Spring oferującego ekologiczne uprawy Michał Spólnik i Marcin Kitala zdobyli trzecią nagrodę.