Abakany, rzeźby, instalacje, asfalt i sklejka. Same kobiety. Dzieła w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które zobaczymy teraz

2024-10-27 8:25

Jakie dzieła są teraz wystawiane w nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej? Tuż po otwarciu MSN w Warszawie goście oglądają dziewięć dzieł sztuki, których autorkami są wyłącznie kobiety. Te twórczynie to: Magdalena Abakanowicz, Karolina Jabłońska, Żanna Kadyrowa, Kateryna Łysowenko, Sandra Mujinga, Mariela Scafati, Monika Sosnowska, Alina Szapocznikow i Cecilia Vicuña. "Odrabiamy lekcję o zapomnianych i przeoczonych twórczyniach", mówi Joanna Mytkowska, dyrektorka MSN.

Spis treści

  1. Dziewięć prac. Autorki to kobiety
  2. Przywitanie z budynkiem MSN potrwa trzy tygodnie
  3. Dzieła sztuki prezentowane w MSN jesienią 2024
  4. Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej
  5. Wystawa na otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zdjęcia
Rozmowa z Joanną Mytkowską, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Dość już o budynku, okrzykniętym "pudełkiem na buty" lub... powerbankiem. Jeśli chcecie poczytać o założeniach architektonicznych, odsyłam do materiału Projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej: nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners - ale pomińcie pierwszy akapit.

Dziewięć prac. Autorki to kobiety

Tymczasem teraz zaglądamy do środka po to, by sprawdzić, jakie dzieła sztuki zobaczymy obecnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w warszawie. A jest ich tu na razie 9. Tak, dziewięć prac z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Bo choć kolekcja MSN obecnie liczy ponad 2600 obiektów i stale rośnie, to na razie Muzeum zaprasza do poznawania i doświadczania budynku, jego proporcji i roli, jaką w architekturze odgrywa światło. Natomiast lutym 2025 w Muzeum będzie duża wystawa kolekcji MSN-u. A teraz na parterze oraz pierwszym i drugim piętrze zobaczycie tylko dzieła artystek. Każda inaczej opowiada o niezależności, solidarności i roli sztuki jako narzędzia emancypacji. 

W ten sposób kontynuujemy światowy trend odrabiania lekcji o zapomnianych i przeoczonych twórczyniach, pokrywania białych plam kolorami – mówiła o wyborze dzieł prezentowanych na otwarciu Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Przywitanie z budynkiem MSN potrwa trzy tygodnie

Przywitanie z budynkiem, czyli otwarty dla wszystkich program wydarzeń potrwa trzy tygodnie i będzie zapowiedzią przyszłych działań Muzeum - informują przedstawiciele instytucji. - Oprócz pokazu wybranych prac z kolekcji MSN-u, składać się on będzie z akcji performatywnych i społecznych, koncertów, wykładów i kolejnej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Swoje propozycje przygotuje otwarte po raz pierwszy kino oraz muzealne wydawnictwo, równolegle realizowany będzie też rozbudowany program publiczny - dodają.

Zobacz też:

Muzeum Śląskie. Tu podziwiamy... obudowę wentylacji

W nowym gmachu muzeum zobaczymy też wystawę towarzyszącą 16. edycji festiwalu Warszawa w Budowie - „Trudna miłość. Muzeum między Placem a Pałacem”. A na obu poziomach wystawowych znajdą się też pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową pierzeję placu Defilad. Stąd można zobaczyć centrum Warszawy z zupełnie nowej perspektywy. A jak wygląda plac centralny? Zobaczcie zdjęcia i czytajcie dalej.

Dzieła sztuki prezentowane w MSN jesienią 2024

  • Kateryna Lysovenko "Jedno życie", 2024, farba akrylowa na ścianie, wymiary ustalane w trakcie realizacji.
  • Zhanna Kadyrova "Asfalt", 2011, asfalt, kruszywo, tworzywo sztuczne, sklejka, pianka poliuretanowa, klejśr. 150 cm
  • Mariela Scafati "Mobilizacja", 2020, farba akrylowa na płótnie naciągniętym na krosna, zawiasy, wymiary zmienne. Copyright Mariela Scafati
  • Monika Sosnowska "Fasada", 2013, stal malowana, 728 × 510 × 210 cm
  • Sandra Mujinga "Znikania", 2019, tworzywo sztuczne, farba akrylowa, farba olejna, gliceryna, jeans, pręty stalowe. Wymiary zmienne. Copyright Sandra Mujinga
  • Cecilia Vicuña "Quipu menstruacyjne (krew lodowców)", 2006/2024 nieprzędzona farbowana wełna, wideo, wymiary zmienne, film: 4'13"
  • Alina Szapocznikow. Przyjaźń (Pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej), 1954, rzeźba, brąz patynowany, ok. 278 × ok. 140 × ok. 115. To monumentalna rzeźba, która w latach 1955–1992 dominowała nad holem głównym Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Dziś de facto destruktem. Postaci zostały pozbawione rąk i sztandaru na skutek decyzji o „utylizacji” rzeźby w początku lat 90. XX wieku. Po latach rzeźba została odnaleziona i w 2019 roku sprzedano ją za spektakularną kwotę w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Praca odczytywana jest dziś z jednej strony jako klasyczny przykład socrealizmu w sztuce i jedna z niewielu socrealistycznych prac w dorobku Aliny Szapocznikow.
Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

i

Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
  • Magdalena Abakanowicz "Kompozycja monumentalna" 1973–1975, sizal, len, wełna, końskie włosie. Wys. ok. 1010–1185 cm × szer. od ok. 95 do ok. 595 cm; c: wys. ok. 1060–1150 cm × szer. ok. 215 (dolna partia), ok. 65 (środkowa partia), ok. 315 cm (górna partia)Kolekcja Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Na wystawie prezentowane są dwie z czterech części pracy.

Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Kolekcja poświęcona jest sztuce tworzonej w Polsce głównie po 1989 roku. Obecnie liczy 2600 obiektów. Prócz dzieł sztuki, w zbiorach są publikacje, dokumentacje fotograficzne, teksty artystów, listy i dokumenty prywatne oraz oficjalne pisma, odsłaniające codzienne życie artystów takich jak: Zofii Rydet, Aliny Szapoczniokow, Wojciecha Fangora, Eustachego Krasińskiego czy Tadeusza Rolkego. To obrazy, rysunki, rzeźby, instalacje, filmy, a także dzieła dźwiękowe i performatywne. 

Wystawa na otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zdjęcia

Architektura Murator Google News
Autor:
Listen to "Architektura-murator. Podcast 30/30" on Spreaker.