Architektura MuratorKrytykaArchiprzewodnik po Europie: Robert Konieczny i Tomasz Malkowski oprowadzają po najciekawszych realizacjach Starego Kontynentu

Archiprzewodnik po Europie: Robert Konieczny i Tomasz Malkowski oprowadzają po najciekawszych realizacjach Starego Kontynentu

Nakładem wydawnictwa Pascal wkrótce ukaże się „Archiprzewodnik po Europie”. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski zapraszają w architektoniczną podróż po najodważniejszych realizacjach ostatnich dekad, od kaplicy Petera Zumthora, przez Lego House projektu BIG, po podwodną restaurację Under pracowni Snøhetta.

Archiprzewodnik po Europie: Robert Konieczny i Tomasz Malkowski oprowadzają po najciekawszych realizacjach Starego Kontynentu
Okładka książki Archiprzewodnik po Europie Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego

Po Europie z Robertem Koniecznym: archiprzewodnik

Na rynku na dniach ukaże się „Archiprzewodnik po Europie” Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego. Bogato ilustrowany album wydawnictwa Pascal uzupełnia prawie setka rozmów – każda poświęcona innemu obiektowi. Architektura, zwłaszcza współczesna, to wciąż terra incognita na polskim rynku wydawniczym. Za mało jest przystępnych książek, które w prosty sposób tłumaczą działanie nowoczesnej architektury, ale przy tym takich, które prezentowałyby wysoki poziom merytoryczny i edytorski. Nasza książka ma ambicję wypełnić tę lukę – mówi Tomasz Malkowski, krytyk architektury i współautor publikacji. Wśród blisko stu szczególnie wartych zobaczenia europejskich realizacji ostatnich kilku dekad autorzy prezentują m.in. takie jak kaplica w Sumvitg Petera Zumthora, podwodna restauracja Under w Lindesnes pracowni Snøhetta czy wieżowce Bosco Verticale w Mediolanie od Boeri Studio, a także aż kilka projektów znanej z wyjątkowo odważnych pomysów, a przez to być może bliskiej samemu Koniecznemu pracowni Bjarke Ingels Group, w tym halę targową w Rotterdamie, Duńskie Muzeum Morskie w Helsingør, Lego House w Billund, spalarnię CopenHill w Kopenhadze czy Muzeum The Twist w Jevnaker.

Czytaj też: Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! |

Archiprzewodnik po Europie i... Polsce

Jest też... 10 przykładów architektury z Polski (jakich, pozostawimy Czytelnikowi do odkrycia). Jak wspomniano, każdemu obiektowi towarzyszą starannie dobrane zdjęcia i krótki zapis dyskusji na jego temat. Razem z Robertem wyjaśniamy koncept budynku, nierzadko spieramy się o różne jego aspekty i polemizujemy ze sobą. Wszystkie wybrane przez nas obiekty łączy wspólny mianownik – to dobra architektura, za którą stoi wyrazista, nierzadko innowacyjna idea – tłumaczy Tomasz Malkowski.  W czasie pracy nad książką formuła rozmów narodziła się naturalnie. Zaczęło się od trudnego wyboru budynków do przewodnika. Już ten początkowy moment wywołał żywą dyskusję. Zaczęliśmy przekonywać się nawzajem do swoich wyborów. Nagle zrozumieliśmy, że przewodnik mówiony będzie miał bardziej wartką narrację niż tradycyjny, pozwoli nam również na wyrażenie mocnej, subiektywnej oceny prezentowanych budynków – dodaje Robert Konieczny.

„Archiprzewodnik po Europie” dostępny jest już w przedsprzedaży. Na półkach księgarń powinien pojawić się na początku grudnia. Za opracowanie graficzne i skład odpowiada Bartłomiej Witkowski. Liczba stron: 432.

Autor: (Red.)
By the wind House projektu KWK Promes Zapisy w planie miejscowym wymuszały stworzenie bryły nawiązującej formą do tradycyjnej zabudowy opartej na trójpodziale – podmurówka, parter i dach. Architektom udało się zaprojektować współczesną odsłonę tego klasycznego układu. O swojej najnowszej realizacji, By the wind House, pisze Robert Konieczny.
Mac Maxi: nowy apartamentowiec od KWK Promes Robert Konieczny Kameralny apartamentowiec o formie przywodzącej na myśl kultowy model Mac mini Apple’a stanąć ma na niewielkiej działce w sąsiedztwie warszawskich Łazienek. Za projekt obiektu odpowiada pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego.
Baildomb w Katowicach Ten budynek jest jak punkrockowy utwór wykrzyczany prosto w twarz. Jest w nim siła, szczerość, bunt i chęć zmiany świata na lepsze: o budynku Baildomb w Katowicach pisze Oskar Grąbczewski.
Robert Konieczny w Krakowie Robert Konieczny będzie bohaterem nowej wystawy w krakowskiej Galerii Architektury GAGA. Zobaczymy prezentacje znanych realizacji KWK Promes, w których mobilność poszczególnych elementów odgrywa zasadniczą rolę.
Robert Konieczny oficjalnie wśród członków Francuskiej Akademii Architektury 12 września odbyła się w Paryżu ceremonia przyjęcia Roberta Koniecznego do grona zagranicznych członków Académie d'architecture. Uroczystość poprzedził wykład, podczas którego architekt opowiedział o najważniejszych projektach KWK Promes, umieszczając je w kontekście polskiej i światowej architektury.
Robert Konieczny członkiem Francuskiej Akademii Architektury Robert Konieczny wkrótce dołączy do grona zagranicznych członków Francuskiej Akademii Architektury. Ceremonia przyznania członkostwa odbędzie się 12 września w Paryżu.