Architektura MuratorKrytykaJohny Ive. Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple

Johny Ive. Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple

Leander Kahney opisuje fakty z życia projektanta pracującego w korporacji, przeplatając je ciekawymi infor-macjami o różnych, mniej lub bardziej znanych twórcach oraz biurach. Śledzimy proces powstawania i wdrażania produktów, a także zaznajamiamy się z rolą twórcy wzornictwa przemysłowego w erze rewolucji cyfrowej i multimedialnej – recenzja Jacka Krycha.

Johny Ive. Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple
Leander Kahney, Johny Ive, Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple, Insignis 2014

Pasjonująca podróż przez życie i twórczość Jonathana Ive’a. Opowieść o tym jak młody, zdolny i ambitny człowiek już podczas studiów znalazł się w kręgu zainteresowania wielkich dizajnerskich biur współczesnego świata. Nie tylko przez swój talent – co oczywiście jest istotne – ale też przez niebywałą pracowitość, skrupulatność i dokładność.

Funkcjonalność, ergonomia, pomysłowość, sensoryczność i dopracowany do granic możliwości detal to główne cechy już jego pierwszych studenckich prac. Od najmłodszych lat dojrzałość projektowa Ive’a budziła podziw i szacunek nauczycieli, kolegów, a później pracodawców. Oprócz porcji ciekawych informacji o różnych, mniej lub bardziej znanych twórcach oraz biurach, poznajemy fakty z życia projektanta pracującego w korporacji i niełatwą współpracę z wielkimi firmami. Śledzimy proces powstawania i wdrażania produktów, a także zaznajamiamy się z rolą twórcy wzornictwa przemysłowego. A wszystko to osadzone jest w konkretnym, znanym nam z autopsji czasie – w erze rewolucji cyfrowej i multimedialnej – oraz opiera się na przykładach kultowych produktów Apple. Nie to jest jednak moim zdaniem w tej książce-biografii najciekawsze. Najbardziej uderzająca jest Jonathana skromność, pracowitość, oddanie projektowaniu i ulepszaniu świata przez dizajn. Jego niezłomność, upór i pokora. Geniusz to 1% talentu i 99% pracy!

Autor: Jacek Krych
Piątek w Łazienkach: nowy przewodnik Grzegorza Piątka „Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze” Grzegorza Piątka to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie.
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.