Architektura MuratorKrytykaSztuka cenniejsza niż złoto

Sztuka cenniejsza niż złoto

Dzięki książce Jana Białostockiego doznałam olśnienia i fascynacji spójnością rozwoju cywilizacyjnego, wyda-rzeń historycznych i ich wyrazu w postaci dzieł sztuki. To wyjątkowa podróż w czasie i przestrzeni, gdzie ar-chitektura znajduje należne jej miejsce – recenzja Urszuli Forczek-Brataniec.

Sztuka cenniejsza niż złoto
Jan Białostocki, Sztuka cenniejsza niż złoto, PWN 1969

Na półce w naszej kuchni stoi puszka zakupiona w Bretanii za ciężkie pieniądze, w czasach kiedy Europa Zachodnia zaczęła otwierać swoje bramy na Wschód. Puszkę zdobi reprodukcja Tkaniny z Bayeux. Jest ona, jak pisze Jan Białostocki, przykładem dokumentu, ciągłej opowieści kontynuacyjnej nawiązującej do antycznych wzorów i wykazującej wielki talent obserwacyjny autora. Jej reprodukcja zdobi również okładkę pierwszego tomu Sztuki cenniejszej niż złoto.

Być może dlatego puszka z ciastkami zwróciła naszą uwagę. Przywołana książka to powszechnie znana lektura obowiązkowa dla każdego, kto choć przez chwilę interesował się sztuką. Dla mnie ma ona szczególne znaczenie. Dzięki niej w mej świadomości dokonał się przełom. Będąc dzieckiem edukacji dzielącej świat na przedmioty szkolne po raz pierwszy odkryłam sieć wiążącą je w całość. Doznałam olśnienia i fascynacji spójnością rozwoju cywilizacyjnego, wydarzeń historycznych i ich wyrazu w postaci dzieł sztuki. To wyjątkowa podróż w czasie i przestrzeni, gdzie architektura znajduje należne jej miejsce. Fascynująca wyprawa, której przewodnik znakomicie zna trasę, pięknie opowiada i jest świadom wielu meandrów – w książce nieobjawionych, ale obecnych między wierszami. Wspaniała lektura, wspaniały autor, który ogromną wiedzę potrafił przekazać w sposób dostępny dla młodego człowieka i fascynujący dla dojrzałego czytelnika. Książka wciąż aktualna, sama w sobie będąca dziełem sztuki opowiadania jak Tkanina z Bayeux.

Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.