Architektura MuratorKrytykaSztuka cenniejsza niż złoto

Sztuka cenniejsza niż złoto

Dzięki książce Jana Białostockiego doznałam olśnienia i fascynacji spójnością rozwoju cywilizacyjnego, wyda-rzeń historycznych i ich wyrazu w postaci dzieł sztuki. To wyjątkowa podróż w czasie i przestrzeni, gdzie ar-chitektura znajduje należne jej miejsce – recenzja Urszuli Forczek-Brataniec.

Sztuka cenniejsza niż złoto
Jan Białostocki, Sztuka cenniejsza niż złoto, PWN 1969

Na półce w naszej kuchni stoi puszka zakupiona w Bretanii za ciężkie pieniądze, w czasach kiedy Europa Zachodnia zaczęła otwierać swoje bramy na Wschód. Puszkę zdobi reprodukcja Tkaniny z Bayeux. Jest ona, jak pisze Jan Białostocki, przykładem dokumentu, ciągłej opowieści kontynuacyjnej nawiązującej do antycznych wzorów i wykazującej wielki talent obserwacyjny autora. Jej reprodukcja zdobi również okładkę pierwszego tomu Sztuki cenniejszej niż złoto.

Być może dlatego puszka z ciastkami zwróciła naszą uwagę. Przywołana książka to powszechnie znana lektura obowiązkowa dla każdego, kto choć przez chwilę interesował się sztuką. Dla mnie ma ona szczególne znaczenie. Dzięki niej w mej świadomości dokonał się przełom. Będąc dzieckiem edukacji dzielącej świat na przedmioty szkolne po raz pierwszy odkryłam sieć wiążącą je w całość. Doznałam olśnienia i fascynacji spójnością rozwoju cywilizacyjnego, wydarzeń historycznych i ich wyrazu w postaci dzieł sztuki. To wyjątkowa podróż w czasie i przestrzeni, gdzie architektura znajduje należne jej miejsce. Fascynująca wyprawa, której przewodnik znakomicie zna trasę, pięknie opowiada i jest świadom wielu meandrów – w książce nieobjawionych, ale obecnych między wierszami. Wspaniała lektura, wspaniały autor, który ogromną wiedzę potrafił przekazać w sposób dostępny dla młodego człowieka i fascynujący dla dojrzałego czytelnika. Książka wciąż aktualna, sama w sobie będąca dziełem sztuki opowiadania jak Tkanina z Bayeux.

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.