Architektura MuratorKrytykaZiemia Obiecana i miasto słoików

Ziemia Obiecana i miasto słoików

Wystawa „Ziemia Obiecana. Miasto i nowoczesność” skłania do nieustannych porównań obu miast - doby rewolucji przemysłowej i dzisiejszego. Warto ją zobaczyć, bo pokazuje początki zjawisk, które potem „eksplodowały” i kształtują obraz polskiej przestrzeni miejskiej w XXI wieku.

Ziemia Obiecana i miasto słoików
Widok wystawy

Wystawa „Ziemia Obiecana. Miasto i nowoczesność”, prezentowana do 6 grudnia 2015 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, mówi o tym, jak powstawały nowoczesne polskie miasta. Obejrzymy tu przede wszystkim archiwalne zdjęcia i grafiki pierwszych galerii handlowych, dworców, gazowni czy tramwajów, które na przełomie XIX i XX wieku pojawiały się w Warszawie, Krakowie, Lwowie, Łodzi i Poznaniu. Zobacz, jak rodziła się kultura konsumpcyjna i masowa, a świat nabierał tempa i kolorów – zachęcają kuratorzy z Muzeum Historii Polski. Chcieli oni pokazać przede wszystkim charakterystyczną przemianę związaną z rewolucją przemysłową - wielki exodus ze wsi do miasta, które właśnie wtedy stało się podstawowym środowiskiem życia ludzi. Największy przyrost miejskiej populacji na terenie Polski pod zaborami nastąpił w latach ok. 1880-1910. W 1880 roku Warszawa liczyła ok. 400 tys. mieszkańców, a w 1910 roku już prawie 900 tys.

Oprócz sekcji poświęconych przemianom demograficznym, architekturze, urbanistyce, miejskim rozrywkom czy higienie, ważną część wystawy stanowi opowieść o odrodzeniu narodowym i rewolucji 1905 roku, a także historia nieistniejącej już dziś warszawskiej kamienicy przy ulicy Pięknej 21 z zestawieniem pochodzenia społecznego i narodowości jej mieszkańców. Jedynie trzecia część lokatorów tego domu urodziła się w Warszawie. Ówczesna stolica Królestwa Polskiego była więc "miastem słoików" - stanowiła wrzący kulturowy i narodowościowy tygiel. Współczesny trop na wystawie to także temat działalności kamieniczników, kojarzących się z dzisiejszymi deweloperami. Tym bardziej, że ich elitę stanowili szefowie przedsiębiorstw budowlanych, tacy jak Kazimierz Granzow czy Władysław Czosnowski. To oni wznosili luksusowe kamienice z najnowocześniejszym wyposażeniem i w najmodniejszych stylach.

Pośród opisów i danych statystycznych uwagę przyciągają przedmioty i sprzęty z epoki – suknie z pierwszymi metkami domów mody, bicykl, telefon Ericssona, aparat fotograficzny Kodaka, telegraf, kasa sklepowa, a nawet... jednostrzałowy pistolet dla rowerzystów, aby mieli się czym bronić przed atakującymi ich psami. Szczególnie podkreślono rolę, jaką w nowoczesnym mieście zaczęła odgrywać reklama. Współczesna reklama jest tylko jabłkiem, które padło niedaleko od XIX-wiecznej jabłoni. Na początku XX wieku wzorem amerykańskim sztuka reklamowa wychodzi na ulice w postaci plakatu reklamowego. Opowiadamy też o bazarach, sprzedaży naręcznej. I pokazujemy, jak władze starają się ten początkowy chaos uporządkować, czego dowodem jest np. Hala Mirowska w Warszawie – piszą kuratorzy.

Wystawie towarzyszą warsztaty rodzinne i cykl wykładów. Prof. Igor Kąkolewski opowie o symbolach w przestrzeni miejskiej (10 listopada, godz. 17.00), a dr Magdalena Gawin o higienie w mieście (24 listopada, godz. 17.00).

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie
Scenariusz: Michał Kopczyński, Grażyna Szelągowska
Komisariat: Joanna Kalicka, Michał Kopczyński, Monika Matwiejczuk, Konrad Morawski
Projekt i aranżacja plastyczna: Sowa-Szenk s.c.

Wystawa czynna w dniach 25 września – 6 grudnia 2015, w godz. 10.00-18.00
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66 (sala wystawowa na parterze)
Ceny biletów: 4 zł (ulgowy), 8 zł (normalny)
Wstęp wolny w piątki oraz dla osób powyżej 60. roku życia

Wystawa „Mnie tu nie ma” we wrocławskim Muzeum Architektury Wstrzymana z powodu pandemii wystawa „Mnie tu nie ma. Ludzki wymiar architektury” otwiera się w Muzeum Architektury. Ekspozycja podsumowuje dotychczasowy dorobek pracowni SRDK Archicom Studio Śródka i proponuje podróż w czasie po rozpoznawalnych miejscach we Wrocławiu.
Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line Większość wystaw i spotkań, którym patronujemy ponownie została odwołana. Wracamy więc do naszego cyklu, w którym publikujemy informacje o nowych wykładach i wystawach on-line. W kolejnych dniach tę listę będziemy poszerzać i aktualizować.
Lisbon Architecture Triennale 2019. Najważniejsze wydarzenia tegorocznej edycji Piąta edycja Lisbon Architecture Triennale, pod hasłem The Poetics of Reason, odnosi się do napięcia między subiektywnością a racjonalnością w architekturze.
Przestrzenie Jacka Damięckiego Jacek Damięcki – architekt, wizjoner, artysta, autor wielkich instalacji w miejskiej przestrzeni. We Wrocławiu można oglądać wystawę twórczości jednego z najciekawszych polskich projektantów ostatniego 50-lecia. Przygotował ją sam twórca oraz warszawska grupa Centrala.
Open call – triennale w Lizbonie Kuratorzy przyszłorocznego triennale architektury w Lizbonie ogłosili nabór zgłoszeń w konkursach Associated Projects, Début Award i Universities Award.
Zaproszenie na wystawę Dobry Wzór Wystawę można oglądać od 27 października w warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Ekspozycja zawiera 114 produktów i usług, które zostały zakwalifikowane do finału 24. edycji konkursu Dobry Wzór.