Architektura MuratorKrytykaZiemia Obiecana i miasto słoików

Ziemia Obiecana i miasto słoików

Wystawa „Ziemia Obiecana. Miasto i nowoczesność” skłania do nieustannych porównań obu miast - doby rewolucji przemysłowej i dzisiejszego. Warto ją zobaczyć, bo pokazuje początki zjawisk, które potem „eksplodowały” i kształtują obraz polskiej przestrzeni miejskiej w XXI wieku.

Ziemia Obiecana i miasto słoików
Widok wystawy

Wystawa „Ziemia Obiecana. Miasto i nowoczesność”, prezentowana do 6 grudnia 2015 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, mówi o tym, jak powstawały nowoczesne polskie miasta. Obejrzymy tu przede wszystkim archiwalne zdjęcia i grafiki pierwszych galerii handlowych, dworców, gazowni czy tramwajów, które na przełomie XIX i XX wieku pojawiały się w Warszawie, Krakowie, Lwowie, Łodzi i Poznaniu. Zobacz, jak rodziła się kultura konsumpcyjna i masowa, a świat nabierał tempa i kolorów – zachęcają kuratorzy z Muzeum Historii Polski. Chcieli oni pokazać przede wszystkim charakterystyczną przemianę związaną z rewolucją przemysłową - wielki exodus ze wsi do miasta, które właśnie wtedy stało się podstawowym środowiskiem życia ludzi. Największy przyrost miejskiej populacji na terenie Polski pod zaborami nastąpił w latach ok. 1880-1910. W 1880 roku Warszawa liczyła ok. 400 tys. mieszkańców, a w 1910 roku już prawie 900 tys.

Oprócz sekcji poświęconych przemianom demograficznym, architekturze, urbanistyce, miejskim rozrywkom czy higienie, ważną część wystawy stanowi opowieść o odrodzeniu narodowym i rewolucji 1905 roku, a także historia nieistniejącej już dziś warszawskiej kamienicy przy ulicy Pięknej 21 z zestawieniem pochodzenia społecznego i narodowości jej mieszkańców. Jedynie trzecia część lokatorów tego domu urodziła się w Warszawie. Ówczesna stolica Królestwa Polskiego była więc "miastem słoików" - stanowiła wrzący kulturowy i narodowościowy tygiel. Współczesny trop na wystawie to także temat działalności kamieniczników, kojarzących się z dzisiejszymi deweloperami. Tym bardziej, że ich elitę stanowili szefowie przedsiębiorstw budowlanych, tacy jak Kazimierz Granzow czy Władysław Czosnowski. To oni wznosili luksusowe kamienice z najnowocześniejszym wyposażeniem i w najmodniejszych stylach.

Pośród opisów i danych statystycznych uwagę przyciągają przedmioty i sprzęty z epoki – suknie z pierwszymi metkami domów mody, bicykl, telefon Ericssona, aparat fotograficzny Kodaka, telegraf, kasa sklepowa, a nawet... jednostrzałowy pistolet dla rowerzystów, aby mieli się czym bronić przed atakującymi ich psami. Szczególnie podkreślono rolę, jaką w nowoczesnym mieście zaczęła odgrywać reklama. Współczesna reklama jest tylko jabłkiem, które padło niedaleko od XIX-wiecznej jabłoni. Na początku XX wieku wzorem amerykańskim sztuka reklamowa wychodzi na ulice w postaci plakatu reklamowego. Opowiadamy też o bazarach, sprzedaży naręcznej. I pokazujemy, jak władze starają się ten początkowy chaos uporządkować, czego dowodem jest np. Hala Mirowska w Warszawie – piszą kuratorzy.

Wystawie towarzyszą warsztaty rodzinne i cykl wykładów. Prof. Igor Kąkolewski opowie o symbolach w przestrzeni miejskiej (10 listopada, godz. 17.00), a dr Magdalena Gawin o higienie w mieście (24 listopada, godz. 17.00).

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie
Scenariusz: Michał Kopczyński, Grażyna Szelągowska
Komisariat: Joanna Kalicka, Michał Kopczyński, Monika Matwiejczuk, Konrad Morawski
Projekt i aranżacja plastyczna: Sowa-Szenk s.c.

Wystawa czynna w dniach 25 września – 6 grudnia 2015, w godz. 10.00-18.00
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66 (sala wystawowa na parterze)
Ceny biletów: 4 zł (ulgowy), 8 zł (normalny)
Wstęp wolny w piątki oraz dla osób powyżej 60. roku życia

Wystawa „Mnie tu nie ma” we wrocławskim Muzeum Architektury Wstrzymana z powodu pandemii wystawa „Mnie tu nie ma. Ludzki wymiar architektury” otwiera się w Muzeum Architektury. Ekspozycja podsumowuje dotychczasowy dorobek pracowni SRDK Archicom Studio Śródka i proponuje podróż w czasie po rozpoznawalnych miejscach we Wrocławiu.
Lisbon Architecture Triennale 2019. Najważniejsze wydarzenia tegorocznej edycji Piąta edycja Lisbon Architecture Triennale, pod hasłem The Poetics of Reason, odnosi się do napięcia między subiektywnością a racjonalnością w architekturze.
Przestrzenie Jacka Damięckiego Jacek Damięcki – architekt, wizjoner, artysta, autor wielkich instalacji w miejskiej przestrzeni. We Wrocławiu można oglądać wystawę twórczości jednego z najciekawszych polskich projektantów ostatniego 50-lecia. Przygotował ją sam twórca oraz warszawska grupa Centrala.
Open call – triennale w Lizbonie Kuratorzy przyszłorocznego triennale architektury w Lizbonie ogłosili nabór zgłoszeń w konkursach Associated Projects, Début Award i Universities Award.
Zaproszenie na wystawę Dobry Wzór Wystawę można oglądać od 27 października w warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Ekspozycja zawiera 114 produktów i usług, które zostały zakwalifikowane do finału 24. edycji konkursu Dobry Wzór.
Sto lat kobiet w architekturze na wystawie we Frankfurcie Od 30 września w Muzeum Architektury można oglądać wystawę Pani Architekt. Prezentowane są na niej sylwetki 22 niemieckich architektek wraz z ich najważniejszymi realizacjami.