Architektura MuratorProjektyBiurowiec Lakeside w Warszawie: nowy projekt pracowni Grupa 5 Architekci

Biurowiec Lakeside w Warszawie: nowy projekt pracowni Grupa 5 Architekci

Biurowiec Lakeside powstanie nad niewielkim jeziorem na warszawskim Służewcu. Budynek według projektu pracowni Grupa 5 Architekci zastąpi University Business Center I z 1997 roku.

Biurowiec Lakeside w Warszawie: nowy projekt pracowni Grupa 5 Architekci
Biurowiec Lakeside w Warszawie, proj. Grupa 5 Architekci
Biurowiec Lakeside Warszawa, ul. Szturmowa 2
AutorzyGrupa 5 Architekci
InwestorAtenor
Powierzchnia użytkowa24000.0 m²
Data realizacji (koniec)2023

Trwa rozbiórka budynku biurowego University Business Center I przy ul. Szturmowej 2 w Warszawie. Obiekt według projektu Agencji Projektowej Architektury Ekspo oddano do użytku w 1997 roku. Rok później znalazł się w finale organizowanego przez naszą redakcję konkursu Życie w Architekturze na najlepsze budynki Warszawy 1996-1997. Teraz zastąpić ma go nowy gmach: Lakeside autorstwa pracowni Grupa 5 Architekci. Będzie to biurowiec klasy A, który zapewni najemcom powierzchnię ok. 24 000 m². Składać się ma z dwóch, kaskadowo skomponowanych brył, połączonych ze sobą na wysokości drugiej i trzeciej kondygnacji. Powierzchnia typowego piętra wyniesie ok. 4000 m². W projekcie dużą wagę przywiązano do aranżacji przestrzeni wspólnych. Architekci zadbali też o aranżację zieleni wokół i zaproponowali obsadzone roślinnością tarasy dla pracowników.

Biurowiec Lakeside z certyfikatami BREEAM oraz WELL

Biurowiec Lakeside już na etapie projektu uzyskał precertyfikację BREEAM na poziomie „Outstanding” oraz WELL na poziomie „Gold’’. Certyfikat WELL to pierwszy na świecie system certyfikacji, w którym budynki oceniane są pod kątem ich wpływu na zdrowie i samopoczucie korzystających z nich ludzi. Dlatego skupia się on na zastosowaniu szeregu rozwiązań, które mają pozytywny wpływ na samopoczucie, ogólną kondycję, satysfakcję i produktywność pracowników – mówi Ilona Danelczyk, dyrektor w agencji biurowej JLL, która odpowiada za  komercjalizację biurowca. Inwestorem biurowca Lakeside jest belgijska firma Atenor. Zakończenie realizacji planowane jest na trzeci kwartał 2023 roku.

Biurowiec Lakeside w Warszawie: nowy projekt pracowni Grupa 5 Architekci
Biurowiec Lakeside w Warszawie, proj. Grupa 5 Architekci

Zespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach Ideą projektu było stworzenie takiego miejsca na mapie biurowej centrum Katowic, gdzie strefa do pracy spotyka się z zieloną przestrzenią – pisze o realizacji Face2Face Justyna Swoszowska.
Apartamenty na wynajem przy Św. Barbary w Warszawie: modernizacja kamienic według Grupy 5 Dwie kamienice stanowiące część modernistycznego zespołu dawnego Urzędu Telekomunikacyjnego zostaną zaadaptowane na apartamentowiec z mieszkaniami na wynajem. Projekt przebudowy opracowało biuro Grupa 5 Architekci.
Akademik BaseCamp / Łódź Program obiektu, niezredukowany do przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym pomaga przemyślana aranżacja – o nowej realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Karolina Tunajek.
Zespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci Na warszawskiej Woli, między rondem ONZ i Daszyńskiego, startuje realizacja kolejnego kompleksu biurowego. Zespół według projektu duńskiej pracowni Arrow Architects oraz polskiej Grupa 5 Architekci zostanie oddany do użytku w  2023 roku.
Akademik na Solcu projektu pracowni Grupa 5 Architekci Rozpoczęła się realizacja prywatnego akademika na warszawskim Solcu. Na potrzeby domu studenckiego zaadaptowany zostanie modernistyczny biurowiec z lat 60. Projekt nowego obiektu opracowało biuro Grupa 5 Architekci.
Modernizacja sanatorium Gurewicza w Otwocku Podwarszawskiemu Otwockowi przywrócono jedną z najbardziej charakterystycznych budowli, a doświadczenia z procesu renowacji mogą posłużyć kolejnym zabytkom unikalnego stylu świdermajer – o realizacji Grupy 5 Architekci pisze Jerzy Szczepanik-Dzikowski.