Architektura MuratorProjektyBudynek mieszkalny TRIO

Budynek mieszkalny TRIO

Autorem projektu minimalistycznej bryły na planie trókąta równoramiennego jest pracownia JEMS Architekci.

fotka z /zdjecia/TRIO_STAWKI_a.jpg
TRIO Apartamentyul. Stawki, Warszawa
AutorzyJEMS Architekci
InwestorStawki 2A Sp. z o.o.
Powierzchnia całkowita46300.0 m²
Projekt (data)2006

Lokalizacja: ul. Stawki, Warszawa
Klient: Stawki 2A Sp. z o.o.
Autorzy: JEMS Architekci, www.jems.pl
Powierzchnia: 46 300 m2
Projekt: 2006
Realizacja: 2010

Jedną ze ścian prostopadłego, wydłużonego placu na skrzyżowaniu socrealistycznej ulicy Andersa ze Stawki będzię tworzył budynek mieszkalno-usługowy, na planie trójkąta równoramiennego. Łagodny łuk ulicy Stawki powoduje, że bryła zamyka optycznie perspektywę w kierunku Wisły i sprawia, że część ulicy staje się naturalnym przedpolem dla inwestycji.

- Ze względu na tak wyeksponowaną lokalizację budynku i zróżnicowaną architekturę sąsiednich inwestycji zdecydowaliśmy się na projekt o czystej, prostej formie i wyrafinowanym detalu architektonicznym. Działka na której stoi TRIO jest trójkątna, a to spore wyzwanie dla architekta – mówi Olgierd Jagiełło z JEMS, autor projektu. - Zdecydowaliśmy, że budynek będzie się składał z kilku brył o zróżnicowanej wysokości.

Aby zgubić proporcje 1:2 wynikające z regulacji, obiekt został podzielony na czterokondygnacyjne bloki. Przy skrzyżowaniu ulic Stawki i Pokornej zaprojektowana została najwyższa część budynku - 18 kondygnacyjna wieża. Poszczególne bryły oddzielono od siebie pionowymi „pęknięciami” oraz przeszkleniami, które tworzą specyficzną tektonikę elewacji i zapewniają wewnętrznemu dziedzińcowi otwarcia widokowe.

Kompozycja odbiega od typowego schematu trójpodziału fasady na cokół, korpus i wycofane piętra dachowe. Nieregularność i swobodny układ bloków i szlachetne materiały wykończeniowe, zbudowane w oparciu o rytmy pionowych okien i płyt elewacyjnych z fibrobetonu pozwoliły uniknąć zbyt monumentalnego wyrazu architektonicznego. Wewnątrz TRIO, nad drugą kondygnacją wszystkie budynki łączy trójkątny dziedziniec, zaś na dachach niższych brył kondominium powstaną zielone tarasy.

LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.
Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.
Siedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie Budynek biurowo-hotelowy dzięki zdyscyplinowanej i lapidarnej formie oraz lokalizacji jest ważnym znakiem w przestrzeni warszawskiego Mokotowa. O realizacji JEMS Architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Kampus LPP Fashion Lab / Gdańsk Ponieważ budynek powstaje na terenie leżącym w dawnej delcie Wisły, każde wejście wyposażono w specjalne szyny do montażu wodoszczelnych przegród, w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maria Mermer z biura JEMS Architekci.
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.