Architektura MuratorProjektyBudynek mieszkalny TRIO

Budynek mieszkalny TRIO

Autorem projektu minimalistycznej bryły na planie trókąta równoramiennego jest pracownia JEMS Architekci.

fotka z /zdjecia/TRIO_STAWKI_a.jpg
TRIO Apartamentyul. Stawki, Warszawa
AutorzyJEMS Architekci
InwestorStawki 2A Sp. z o.o.
Powierzchnia całkowita46300.0 m²
Projekt2006

Lokalizacja: ul. Stawki, Warszawa
Klient: Stawki 2A Sp. z o.o.
Autorzy: JEMS Architekci, www.jems.pl
Powierzchnia: 46 300 m2
Projekt: 2006
Realizacja: 2010

Jedną ze ścian prostopadłego, wydłużonego placu na skrzyżowaniu socrealistycznej ulicy Andersa ze Stawki będzię tworzył budynek mieszkalno-usługowy, na planie trójkąta równoramiennego. Łagodny łuk ulicy Stawki powoduje, że bryła zamyka optycznie perspektywę w kierunku Wisły i sprawia, że część ulicy staje się naturalnym przedpolem dla inwestycji.

- Ze względu na tak wyeksponowaną lokalizację budynku i zróżnicowaną architekturę sąsiednich inwestycji zdecydowaliśmy się na projekt o czystej, prostej formie i wyrafinowanym detalu architektonicznym. Działka na której stoi TRIO jest trójkątna, a to spore wyzwanie dla architekta – mówi Olgierd Jagiełło z JEMS, autor projektu. - Zdecydowaliśmy, że budynek będzie się składał z kilku brył o zróżnicowanej wysokości.

Aby zgubić proporcje 1:2 wynikające z regulacji, obiekt został podzielony na czterokondygnacyjne bloki. Przy skrzyżowaniu ulic Stawki i Pokornej zaprojektowana została najwyższa część budynku - 18 kondygnacyjna wieża. Poszczególne bryły oddzielono od siebie pionowymi „pęknięciami” oraz przeszkleniami, które tworzą specyficzną tektonikę elewacji i zapewniają wewnętrznemu dziedzińcowi otwarcia widokowe.

Kompozycja odbiega od typowego schematu trójpodziału fasady na cokół, korpus i wycofane piętra dachowe. Nieregularność i swobodny układ bloków i szlachetne materiały wykończeniowe, zbudowane w oparciu o rytmy pionowych okien i płyt elewacyjnych z fibrobetonu pozwoliły uniknąć zbyt monumentalnego wyrazu architektonicznego. Wewnątrz TRIO, nad drugą kondygnacją wszystkie budynki łączy trójkątny dziedziniec, zaś na dachach niższych brył kondominium powstaną zielone tarasy.

Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie: modernizacja według JEMS Architekci Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie powstał w latach 30. według projektu Rudolfa Świerczyńskiego. Z okazji 100-lecia powołania placówki przejdzie gruntowną modernizację. Nad jej koncepcją pracuje biuro JEMS Architekci.
Półwysep Drewnica: ruszają konsultacje zagospodarowania nabrzeża według JEMS Architekci Spółka Stocznia Centrum Gdańsk, do której należy część terenów postoczniowych na półwyspie Drewnica, zaprasza do dyskusji na temat zagospodarowania tego miejsca. Konsultacje dotyczyć będą projektu opracowanego przez biuro JEMS Architekci, a przeprowadzi je niezależne stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.
LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.
Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.
Siedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie Budynek biurowo-hotelowy dzięki zdyscyplinowanej i lapidarnej formie oraz lokalizacji jest ważnym znakiem w przestrzeni warszawskiego Mokotowa. O realizacji JEMS Architekci pisze Jerzy S. Majewski.