Współczesny dom jednorodzinny

Dom Ponad Drogą w Gdańsku: ograniczenia architekci przekuli w atut

2023-11-06 14:02

Dzięki inwencji architektów pofałdowana skarpa w sąsiedztwie ulicy okazała się atutem projektu. Zaproponowali wkomponowaną w zbocze funkcjonalną bryłę z ogrodem ponad poziomem drogi.

Dom Uniesiony Ponad Drogą w Gdańsku
Autorzy: Z3Z Architekci
Zespół autorski: Paulina Łysik, Magdalena Michalak, Mateusz Zajkowski
Powierzchnia użytkowa: 240 m²
Projekt:  2023

Dom Uniesiony Ponad Drogą to najnowszy projekt warszawskiej pracowni Z3Z Architekci. Autorzy mieli do dyspozycji dość trudną działkę ze skarpą i wjazdem zlokalizowanym od południa. Ograniczenia ostatecznie przekuli jednak w atut, proponując wkomponowaną w zbocze funkcjonalną bryłę. Wykorzystując ukształtowanie terenu, na poziomie drogi zaprojektowali garaż i część gospodarczą. Powyżej znalazła się część mieszkalna z wyniesionym ponad ulicę rozległym ogrodem. W ten sposób udało się zapewnić mieszkańcom prywatność bez konieczności grodzenia działki, stawiania bramy czy furtki.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

W strefie dziennej rozplanowano funkcjonalną kuchnię oraz przestronny salon, który dzięki dużym przeszkleniom otwiera się na częściowo zadaszony taras. Jak podkreślają architekci, ekspozycja południowo-zachodnia zapewni w salonie dużą ilość naturalnego światła, a sam ogród stanie się integralną częścią strefy dziennej. Na piętrze przewidziano dwa pokoje dziecięce oraz główną sypialnię z garderobą i prywatną łazienką, w której dodatkowo wygospodarowano miejsce na małą saunę. Dla pokoi dzieci zaplanowano osobną łazienkę z wejściem z korytarza.

Wszystkie pokoje mają ekspozycję zachodnią i otwarcie widokowe na ogród. By zapewnić ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrz, zwłaszcza w letnie miesiące, zaproponowaliśmy zewnętrzne żaluzje, które po złożeniu schowane są w warstwach ocieplenia – opowiadają projektanci. Całość spina przestronna klatka schodowa z dużym przeszkleniem. Mając na uwadze, że budynek ma trzy kondygnację, podjęto decyzję o umieszczeniu schodów zabiegowych w kształcie litery „U”, umożliwiających w przyszłości montażu małej windy, by dom zawsze był dostępny dla jego mieszkańców – dodają.