113503_filebig

i

Autor: Archiwum Architektury

JEMS Architekci zaprojektują teren przy Nabrzeżu Prezydenta w centrum Gdyni

2016-10-21 18:02

Rozstrzygnięto konkurs na projekt zabudowy i zagospodarowania 5-cio hektarowego obszaru położonego przy Nabrzeżu Prezydenta w centrum Gdyni. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia JEMS Architekci.

Warszawska pracownia JEMS Architekci wygrała konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a Skwerem Kościuszki. Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji zabudowy i zagospodarowania rejonu ulic Waszyngtona, Hryniewieckiego i alei Jana Pawła II w Gdyni. Na niemal pięciohektarowym obszarze w samym centrum miasta powstaną budynki mieszkalne, biurowce, lokale usługowe, hotel z centrum konferencyjnym i Spa oraz obiekty o funkcji kulturalnej, w tym kino. Ważnym elementem koncepcji są pasaże z ogólnodostępnym skwerem oraz architektura krajobrazu. Szacowana powierzchnia przyszłej zabudowy to 75 000 m2.

Wybrano pracę najlepszą pod względem estetycznym, funkcjonalnym i eksploatacyjnym (...). Nowoprojektowana zabudowa harmonizuje z modernistyczną architekturą Gdyni. Biorąc pod uwagę rangę miejsca i jego walory krajobrazowe, koncepcja zapewnia uzyskanie spójnego zespołu przestrzennego ze znacznym udziałem ogólnodostępnych przestrzeni publicznych. W kreowaniu przestrzeni publicznych wykorzystano tu klasyczne elementy tworzące tzw. „miękkie granice" - jak arkady czy pergole, dzięki czemu koresponduje z otoczeniem. Publiczny, a zarazem kameralny charakter wnętrz urbanistycznych cechuje ludzka skala, sprzyjająca kreowaniu dobrej atmosfery i „życia między budynkami" - czytamy w opinii jury.

Marcin Sadowski z pracowni JEMS Architekci tak skomentował wyniki konkursu: Nie ukrywam, że od czasu kiedy skończyliśmy konkurs na polską ambasadę w Berlinie, nie było dla nas właściwie ważniejszego konkursu niż ten gdyński. Bardzo się cieszę z wygranej i chcę tę wiadomość przekazać jak najszybciej wszystkim, którzy w naszej pracowni nad tym projektem pracowali.

Oprócz zwycięzców, w konkursie wzięło udział jeszcze 5 zaproszonych pracowni: Fort, Warsztat Architektury, Apa Wojciechowski, Kuryłowicz & Associates oraz JSK Architekci.

Prace nad projektem architektonicznym, który powstanie na podstawie zwycięskiej koncepcji mają potrwać około roku. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2018 rok, prace mają potrwać co najmniej dwa lata. Inwestorem i głównym organizatorem konkursu jest spółka Vastint Poland.