Architektura MuratorProjektyNowa siedziba Archiwum Bauhausu i Muzeum Projektowania w Berlinie

Nowa siedziba Archiwum Bauhausu i Muzeum Projektowania w Berlinie

Rozstrzygnięto konkurs na nowy budynek Archiwum Bauhausu i Muzeum Projektowania w Berlinie. Obok dotychczasowej siedziby, zaprojektowanej przez Waltera Gropiusa, powstanie filigranowa wieża z przestrzenią ekspozycyjną o powierzchni 6 700 m2. Zwycięską koncepcję opracowała pracownia Staab Architekten.

Nowa siedziba Bauhaus Archiv w Berlinie
I nagroda, Staab Architekten GmbH, Berlin, wizualizacja

Pomimo krótkiego czasu istnienia, Bauhaus stał się jedną z najważniejszych szkół architektury, designu i sztuki XX wieku. Po jego zamknięciu w 1933 roku, materialna spuścizna uczniów i profesorów uległa rozproszeniu. Powstałe w 1960 roku z inicjatywy niemieckiego historyka sztuki Hansa Maria Winglera archiwum, zajęło się gromadzeniem dzieł i dokumentów oraz naukowym opracowywaniem kolekcji Bauhausu. Inicjatywa została poparta m.in. przez założyciela szkoły Waltera Gropiusa. Tempo gromadzenia zbiorów okazało się tak duże, że już pod koniec lat 60-tych podjęto decyzję o wzniesieniu w Darmsztad budynku dedykowanego instytucji. Projekt został opracowany przez samego Gropiusa, a następnie dostosowany do nowej lokalizacji, na którą ostatecznie wybrano Berlin. Wzniesiony w latach 1976-79 budynek, już niecałe 20 lat później wpisano na listę zabytków i objęto ochroną konserwatorską. Obiekt o charakterystycznej linii dachu, nawiązującej do architektury przemysłowej, mieści archiwum oraz 700 m2 przestrzeni wystawienniczych.

W związku ze zbliżającą się setną rocznicą utworzenia szkoły oraz rosnącą liczbą zwiedzających, w czerwcu 2015 ogłoszono konkurs na nowy budynek z przeznaczeniem na funkcje ekspozycyjne. Do udziału w zamkniętym konkursie zaproszono 50 pracowni architektonicznych. I nagrodę w wysokości 190 000 Euro otrzymało berlińskie biuro Staab Architekten, pracownia doświadczona w projektowaniu budynków muzealnych.

Nowa siedziba Bauhaus Archiv w Berlinie
Pracownia Architekten Volker Staab przy zwycięskiej pracy

Z opinii jury: Delikatna, niemal krucha pięciopiętrowa szklana wieża w centrum platformy i jednopiętrowa bryła wzdłuż ulicy Von-der-Heydt, to jedyne widoczne elementy rozbudowy Archiwum Bauhausu. Wszystkie przestrzenie ekspozycyjne zostaną zaaranżowane poniżej nowoprojektowanych przestrzeni otwartych, jako scena z wewnętrznym dziedzińcem. (...) Cel przedsięwzięcia - podkreślenie istniejących budynków przy jednoczesnym utworzeniu symbolicznego wejścia przestrzeni wystawowych - został osiągnięty za pomocą tej czytelnej i przemyślanej interwencji.

Oprócz rozbudowy, zaplanowano renowację istniejącego budynku. Na realizację całości inwestycji przeznaczono 56,2 mln Euro.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia:

II nagroda - Bruno Fioretti Marquez Architekten z Berlina
III nagroda ARGE sinning architekten, stinner architekten GmbH z Darmsztad
IV nagroda - dasch zürn architekten ze Stuttgartu
V nagroda - EM2N Architekten z Zurychu

wyróżnienie - F29 Architekten GmbH z Drezna, AFF architekten z Berlina,
wyróżnienie - Konermann Siegmund Architekten z Hamburga
wyróżnienie - PPAG architects ztgmbh z Wiednia.

Siedziba Archiwum i Muzeum Bauhausu w Berlinie nie jedyny obiekt, który powstanie w związku z setną rocznicą powstania szkoły. Nowy budynek otrzyma również Muzeum Bauhausu w Dessau. W międzynarodowym konkursie równorzędną nagrodę główną przyznano dwóm skrajnie odmiennym koncepcjom, które prezentowaliśmy TU, a ostateczne wyniki poznamy w najbliższych miesiącach.

Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2021: znamy finalistów! Poznaliśmy finalistów konursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Wśród 60 najlepszych projektów znalazły się dwa z Polski!
Nowy Bauhaus: odpowiedź UE na kryzys klimatyczny Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła powołanie nowego ogólnoeuropejskiego ruchu wzorowanego na słynnej szkole z Dessau, który pomoże Unii walczyć z kryzysem klimatycznym. Stworzymy nowy europejski Bauhaus – przestrzeń współpracy architektów, artystów, studentów i inżynierów – mówiła podczas swojego pierwszego orędzia o stanie Unii Europejskiej.
Duch Bauhausu na rynku w Oliwie W cyklu Miastoprojekcje „Spotkania Filmowe z Miastem” 5 września na rynku w Gdańsku Oliwie odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Duch Bauhausu” (2018), a w Ratuszu Kultury udostępniona zostanie wystawa poświęcona słynnej szkole z Dessau.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Bauhaus w Gorzowie: wykład Aleksandry Kędziorek Z okazji 100-lecia założenia słynnej szkoły z Dessau Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z lokalnym oddziałem SARP rozpoczyna nowy cykl spotkań pt. Bauhaus w Gorzowie. Na początek – wykład Aleksandry Kędziorek, historyczka sztuki, stypendystki programu Bauhaus Lab.