cykl browary wrocławskie

Wrocławska Arabia. Czy osiedle Browary Wrocławskie na Ołbinie może zachwycać?

2024-06-07 8:32

Czy to nowe, mieszkaniowo-usługowe, otwarte na miasto połączenie historycznej cegły ze współczesną zabudową waterfontową spełnia oczekiwania? Zapraszamy do przeczytania cyklu artykułów z prezentacją i komentarzami do flagowej ołbińskiej realizacji SRDK Studio.

Z czego budować dom? Szkoła Budowania

Spis treści

  1. Zwężający się ku górze komin i woda - jak w udanej dzielnicy Arabia w Helsinkach
  2. Kompleksowa prezentacja wrocławskiej Arabii - osiedla Browary Wrocławskie na Ołbinie
  3. Cykl artykułów o osiedlu Browary Wrocławskie na Ołbinie - wrocławskiej Arabii

Zwężający się ku górze komin i woda - jak w udanej dzielnicy Arabia w Helsinkach

Tak samo jak w helsińskiej dzielnicy Arabia, samo miejsce jest niezwykłe. To stare zabudowania fabryczne z początku XX wieku, położone między potrójnym korytem Starej Odry, kanału Miejskiego i kanału Żeglugowego, torami kolejowymi i ruchliwą ul. Jedności Narodowej. Miejsce dawnej bramy do miasta a obecnie lokalizacja w centrum Wrocławia. W rejonie dawnego opactwa benedyktyńskiego na Ołbinie. 

Browary Wrocławskie

i

Autor: Maciej Lulko Butelkownia z leżakownią (budynki zabytkowe)

Czy miejsce to jest kolejną, typową realizacją przywracająca użyteczność jednej z białych plam na terenach polskich miast, grożącej zawaleniem i nadającej się najwyżej do urbexu, jednak wprowadzającą kolejny, typowy obiekt, który trudno odróżnić od wielu podobnych, już istniejących na terenie Polski, czy ma dodatkowe zalety, dzięki którym ma szanse stać się lubianą nową dzielnica miasta, zgodnie z ambicjami jej twórców? 

Browary Wrocławskie

i

Autor: Maciej Lulko W niektórych miejscach osiedla pomiędzy budynkami powstały kameralne uliczki piesze

Pejzaż ze zwężającym się ku górze kominem i fabryczna atmosferą, który jest zarazem spokojnym, nowoczesnym osiedlem mieszkaniowym o wspaniałej lokalizacji nad wodą przywodzi na myśl bardzo udaną dzielnicę, która powstałą w 2000 roku w pobliżu dawnej fabryki porcelany Arabia w Helsinkach. Jej pełna nazwa to Arabianrata - wybrzeże Arabii. Czy we Wrocławiu mariaż budzącej sentymenty i ważnej dla tożsamości miasta tradycji z nowoczesnymi rozwiązaniami jest równie udany?

Kompleksowa prezentacja wrocławskiej Arabii - osiedla Browary Wrocławskie na Ołbinie

W kwietniowym numerze „Architektury-murator” umieszczona była kompleksowa prezentacja tego obszaru, zagospodarowanego na nowo przez architektów z SRDK Studio, które - co nietypowe - jest zarazem jego projektantem i inwestorem. Artur Celiński zwrócił uwagę we wstępniaku do numeru „A-m”, w którym Browarom oddaliśmy 20 stron, na to, że taka sytuacja może być dużym ułatwieniem dla architektów.

Architekci bardzo rzadko mają komfort pracy dla samych siebie. Zwłaszcza gdy mówimy o dużych realizacjach – takich jak wielofunkcyjne i postindustrialne Browary Wrocławskie. Tymczasem odpowiedzialni za nie główni projektanci, Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka, byli jednocześnie – jako Archicom – inwestorami całego przedsięwzięcia. Czy w związku z tym mogli pozwolić sobie na więcej? - Artur Celiński

Browary Wrocławskie

i

Autor: materiały prasowe - dzięki uprzejmości SRDK Studio Projekt Osiedle usytuowano na romboidalnej działce miedzy ruchliwą ulicą, odrą i torami kolejowymi.

Zapraszamy do zapoznania się z tym, co napisali o osiedlu jego twórcy, Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka, Zbigniew Maćków, który przybliżył historię miejsca, w którym je zbudowano, i dwóch komentatorów, których poprosiliśmy o ocenę realizacji: Roman Rutkowski - architekt i wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej i Michał Duda - dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu. Przedstawiamy też katalog prezentujący w zbliżeniu wyróżniające się w realizacji budynki: zachowane na osiedlu, lecz zrewitalizowane budynki historyczne oraz wieżowiec, ustawiony w miejscu dawnej bramy do miasta.

Cykl artykułów o osiedlu Browary Wrocławskie na Ołbinie - wrocławskiej Arabii

Będziemy sukcesywnie publikować na naszej stronie następujące części cyklu poświęconego Browarom Wrocławskim:

Listen on Spreaker.